"Великобритания и САЩ бяха призовани да покажат доказателства за иракските оръжия" - така "Таймс" е озаглавил водещата си статия. В друг материал по темата вестникът пише за твърденията на служители от разузнаването, че постоянно са били подлагани на натиск от "Даунинг стрийт" 10 да извадят някакви изобличителни доказателства срещу Саддам Хюсеин, преди да започне войната. А в редакционен коментар под заглавие: "Да използваш разузнаването - беше ли страната надлежно иинформирана преди войната", "Таймс" пише, че правителствата на Великобритания и САЩ са обвинени, че са преувеличили или дори подправили съобщенията на разузнаването, за да притиснат Саддам в ъгъла.
"Гардиън" пише на първа страница, че британските министри са изопачили доклад на оръжейните инспектори на ООН. Вестникът се позовава на думите на говорител от екипа на Ханс Бликс, според когото главният оръжеен инспектор никога не е твърдял, че Ирак със сигурност има оръжия за масово поразяване, както е бил цитиран от някои министри. Достатъчно красноречиво е и заглавието на друга статия: "Издирването на оръжията става все по-голямо, докато надеждата такива да бъдат намерени - по-малка".
"Индипендънт" цитира министър от кабинета, пожелал анонимност, според когото казаното от Блеър (позовал се на сводка от разузнаването, че Ирак е в състояние да използва химическо и биологическо оръжие до 45 минути) изобщо не фигурира в информацията на МИ-6. Вестникът помества и статия от бившия външен министър Робин Кук, чието заглавие гласи: "Великобритания не трябва да позволява да бъде използвана повторно от Белия дом". Британското правителство трябва да признае, че ние тръгнахме на война заради американската външна политика, отбелязва Кук. Редакционната статия на "Индипендънт" пък е озаглавена: "Блеър е прав да хвали нашите войници, но той трябва да оправдае войната, в която те се биха".
"Къде са те?", пише в редакционна статия "Файнаншъл таймс". Британско-американската окупация на Ирак не направи нищо да оправдае причините за тази война. Дори напротив. Истината е, че 45 дни след края на войната бяха отркити само две празни ремаркета, за които се твърди, че са били подвижни биолаборатории, отбелязва "Файнаншъл таймс".
"Защо тръгнахме на война?", пита и "Дейли телеграф". Блеър, нетърпелив да получи подкрепата на своята партия, се прикова здраво към тезата за оръжията за масово поразяване и позволи на своята демагогска машина да преувеличи опасността от Ирак, пише вестникът.
Има и хубави карикатури по темата. На рисунката в "Таймс" са Блеър и Буш, лазещи в пустинята, а в далечината е чуден мираж - бляскави оръжия за масово поразяване. В "Гардиън" пък учител стои пред дъската по време на урок по "творческо писане" и казва: "Напишете нещо, с което да се започне война".