Рияд от години бе предупреждавана от западните служби и правителства, но системно отказваше да вземе мерки срещу тероризма, в частност срещу мрежата на "Ал Кайда", коментира кореспондент на РФИ. Има неоспорими доказателства за връзки на членове на терористичната мрежа с политическите и религиозни кръгове, които са начело на Саудитска Арабия, но Белият дом отказа да разсекрети 28 страници от доклада, които касаят точно това.
Основното, в което комисията упреква саудитците, е липса на сътрудничество в сигурността, неумение да проследят къде отиват средствата от мюсюлмански благотворителни организации и да спрат антиамериканската пропаганда в джамиите, посочва българската редакция на Би Би Си.
Докладът от около 900 страници хвърля светлина и върху конкретни пропуски на разузнавателните агенции. Основните грешки са, че не са били проследени познати терористи, не е била споделяна информация с другите служби, реагирало се е бавно. Според източници на Си Ен Ен, основната част от вината се хвърля върху ФБР. Докладът обаче не щади нито ЦРУ, нито Националната агенция за сигурност.
Основният недостатък за провала на службите била липсата на координация и сътрудничество между тях. Американски законодатели призоваха администрацията на Джордж Буш да включи препоръки за подобряване на разузнавателните практики, към доклада за събитията от 11 септември.
Междувременно саудитският посланик в САЩ принц Бандар бин Султан нарече обвиненията срещу страната му фалшиви. Според него такива твърдения се основават само на слухове и се правят с политически цели. В доклада се посочва, че двама от похитителите на самолетите, повечето от които бяха саудитци, са имали връзки с евентуален агент на саудитското правителство.
В документа имало подчертани подозрения, че някои от похитителите са получавали финансова помощ от личности, свързани със саудитското правителство.