Т еоретиците дълги години смятаха, че предците ни не са можели да сформират сложни общества и селища без страх от всемогъщи богове, които да ги мотивират да спазват определени правила и норми.
Ново проучване по темата обаче се противопоставя на тези твърдения.
Преходът от племена към милионни градове
преди около 12 000 години е изисквал „морализиране на богове“ за сформирането на развиващи се и добре функциониращи общества.
Тази теория на философи, историци и социолози предполага, че без сила, която да награждава или наказва хората, те не биха постигнали нищо и биха останали номади ловци.
„Това не е водещото в социалната комплексност както някои теории предполагаха“, казва антропологът от Оксфорд Харви Уайтхаус, който е и водещ на проучването.
414 общества от последните 10 000 години
са разгледани за целта на научния труд.
Учените установяват, че няма доказателства „мегаобществата“ да са се появявали вследствие на морализиране на богове или заради тях.
Не само че учените откриват, че моралът не е водещ за сформирането на обществата и социалната взаимопомощ е съществувала и преди страхът от наказанието и кармата, но и че обществата, обект на проучване, са достигали до средния си брой членове преди появата на божествата им.
„Обичайно след милионния човек се наблюдава този преход“, твърдят учените.
Екипът използва базата данни „Сешат“,
кръстена на египетската богиня на мъдростта, знанието и писменността, която база през 2011 г. антрополози, историци и еволюционни биолози създават
Екипът от около 50 учени анализира базата данни, за да отговори на основния въпрос, а именно – нужна ли е религия за сформирането на сложни социални структури. Разглеждат се 51 фундаментални характеристики на човешките общества, сред които растеж на населението, наличието на съд и съдии и писменност.
„Комбинирахме всичко в едно – социална комлексност, която разяснява 75 процента от информацията, съдържаща се във всички 51 характеристики“, пишат учените.
В 20 от 30 проучени региона сред които Франция, Турция и Хаваите,
божествата не се появяват преди сформирането на сложни общества, а след това.
Разбира се, има и изключения – Перу например. Боговете в Инкската империя се появяват преди писмеността на обществото.
Според екипът обаче това развитие се наблюдава при наличието на диктатури и други върховенства, като чадър срещу потенциални наказания или за поддържане на реда там, където обществата стават все по-големи, а индивидите все по-отделени един от друг.
Това е доста ефективен и полезен начин за предотвратяване хората да се мамят един друг в големите общества, където не са свързани един с друг. Те трябва да изпълняват задълженията си като част от общество, за да не бъдат наказани от Бог.
Така учените достигат до заключението, че докато божествата са помагали и все още помагат на обществата да запазят стабилността си, те не са задължителни за сформирането на сложни социални структури.
Вижте още:
5 фрази, които използваме днес, а идват от древността
Кой е Дамокъл и откъде произлиза "дамоклевият меч"
Ужасяващите начини, по които някои папи посрещат смъртта
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!