В България има не повече от 12 души, които имат нужда да бъдат охранявани, и така като ме гледате, аз не съм един от тях.
Това заяви днес пред журналисти в парламента съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев.
Той поиска намаляване числеността на Националната служба за охрана (НСО) и на нейния бюджет, както и драстично свиване на кръга от висши политици, охранявани на държавни разноски.
Според Кънев е нормално да бъдат пазени хора на държавни постове като вътрешния министър и премиера, например, но няма причина да се охраняват други лица.
По думите му един от големите проблеми е, че не съществува официална информация за това за колко души се грижат 1200-те гардове на щат в НСО.
Подобно обслужване на един почти неограничен кръг лица е нещо напълно непознато в европейската практика, посочи Кънев.
Той направи сравнението, че за борба с тероризма у нас са ангажирани около 120 души с годишен бюджет около 4 млн. лв., докато за охрана се отделят 40 млн., т.е. става дума за в пъти по-голям ресурс. Същевременно
има охранители, които ги пращат за кисело мляко в магазина,
а това е унижение за тях и за данъкоплатеца, посочи Кънев.
Реформаторът подчерта, че тези "великолепно подготвени хора, може би едни от най-добрите професионалисти в държавата", трябва да бъдат насочени към националната сигурност, към борбата с тероризма и сигурността на всеки български гражданин, а не към сигурността на шепа лица.
Радан Кънев не смята да подкрепи законопроекта на ГЕРБ за НСО във вида, в който по-големият коалиционен партньор го предлага. Няма обаче общо решение на ПГ на РБ как ще гласува.
Можем да предложим конкретни промени в закона, но в момента това е във фаза на политически консултации, тъй като не сме стигнали до първо четене и е достатъчно рано да обсъдим дали има нужда да харчим 40 млн., каза той.
Реформаторът даде и пример с Германия, чиято служба за борба с тероризма отделя ограничен ресурс за охраната на хора като канцлера Ангела Меркел, членовете на правителството и други, които отговарят за силовите структури в държавата. Може би 15-16 души в 80-милионна Германия, посочи той.
НСО е един остатък от комунистическия режим, който не съществува в демократичните държави, в нито една европейска държава няма такъв аналог, заключи съпредседателят на РБ.
Нямаме абсолютно никакъв проблем относно начина, по който трябва да бъдат структурирани тези служби,
коментира на свой ред председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
"Ако Радан Кънев е направил коментар в тази посока, то той няма доверие на неговите представители във вътрешната комисия. Комисиите са отворени за участие на всички депутати, които преценят, че могат да присъстват при обсъждането на даден законопроект", заяви той.
По думите му всяка една от парламентарните групи е имала възможността на обсъжданията в комисиите да изложат своите аргументи по темата.
На въпрос дали смята, че е голям бюджетът на НСО, който е по-голям от този за борба срещу тероризма, Цветанов коментира, че подобна съпоставка е нереална.
"Уверявам ви, че МС концентрира усилията си за намаляване на разходите и увеличаване на приходите. Имаме 1,2 млрд. лева, събрани от приходните агенции за първото тримесечие. За първи път от 2009 г. има бюджетен излишък около 250 млн. лева", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!