Влизането на проф. Илиян Михов в кабинета "Борисов" като трети вицепремиер за момента е замразено, обяви самият Михов пред Би Ти Ви.
Той уточни, че решението е взето по негово предложение.
Михов беше номиниран за вицепремиер без портфейл, който да отговаря за еврофондовете.
"Веднага след номинацията ми започна да се задава въпроса за валутния борд. Около мен се създаде много дискусия накъде отиват нещата. Нека сега заявя пред всички, че нямам никакво намерение да бутам валутния борд, напротив, много дълго време съм казвал, че той е един от основните пилони на стабилността в България," заяви икономистът.
Според него, всичко, което се е изприказвало, е било политическа кампания и каквото и да кажел в защита на борда, всичко се е обръщало срещу него.
Михов обясни, че по същество атаката не е била насочена директно срещу него, а била политическа манипулация.
Гледайки отвън обаче той се е притеснил какво се случва в страната.
"Като икономист знам, че в момента, в който има такава политическа атака и има политическа несигурност, има опасност за икономическа нестабилност", каза Михов.
"Тогава предложих на г-н Борисов да замразим моята номинация за вицепремиер и да преразгледаме въпроса по-късно, когато България е в [обменно-валутния механизъм] ERM* II, в чакалнята за еврозоната. Искам да се знае, че не се оттеглям, нито г-н Борисов е оттеглил своята покана, всичко е все още на масата" обясни той.
Според него е важно да се разбере, че за ERM II няма конкретни критерии, гледа се дали страната е стабилна и дали може да постигне критериите за влизане в еврозоната.
"И ако отвън хората погледнат и си кажат: "Тук се говори за някаква нестабилност, за някакво клатене на борда", може да ни повлияе на шансовете да влезем. Затова замразих нещата", каза Михов.
Вижте цялото интервю за Би Ти Ви.
------------
*Oбменно-валутният механизъм изисква от страните да са приели еврото, инфлацията им да не е по-висока от 1,5% спрямо най-ниската в ЕС и бюджетният им дефицит да е под 3% от БВП .
Двугодишен престой в условията на този механизъм се приема като тест за стабилност на националните валути.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!