Законови промени, одобрени днес от Министерския съвет, целят да ограничат забавянето на плащания по търговски сделки.
Целта на законодателните мерки е да се противодейства на наложилата се напоследък практика плащанията по търговски сделки между отделни предприятия или между предприятия и държавни органи да се извършват с голямо закъснение.
Това оказва отрицателен ефект върху ликвидните активи и усложнява финансовото управление на предприятията. Забавените плащания се отразяват на конкурентоспособността на дружествата, особено на малките и средните предприятия, и могат да бъдат причина за фалити на жизнеспособни предприятия, се посочва в мотивите.
Правителството предлага промени в Търговския закон, с които се въвеждат изискванията на Директива 2011/7/ЕС относно борбата със забавяне на плащането по търговски сделки.
Предложението на правителството е в Търговския закон да бъде въведен 30-дневен срок за извършване на плащането. Той ще тече от деня на получаване на фактурата или стоката/услугата, освен ако страните не са договорили друго.
За органите на държавната власт, дипломатическите и консулските ни представителства и публичноправните организации не се допуска договорената отсрочка на плащането да надхвърля 60 дни.
По-строгите правила за тях са поради факта, че източниците им на приходи са по-сигурни, предвидими и непрекъснати.
Максимален двумесечен срок за извършване на плащанията по сделки се въвежда и за лечебните заведения.
Във връзка с необходимостта от справедливо обезщетение за разноските по събиране на вземането вследствие на забавено плащане се предвижда, че наред с възможността да търси разноски и обезщетение съобразно общите правила, кредиторът има право на фиксирана сума в размер на 80 лв., чиято цел е да му спести доказването на административните и вътрешните разноски, свързани със събиране на вземането.
Законопроектът и мотивите към него бяха публикувани за обществено обсъждане в интернет страницата на Министерството на правосъдието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!