България е поставена на 57-о място в изготвяния от ООН Индекс на човешкото развитие (вж. резюме на документа в PDF формат). Една позиция пред нас е Румъния.
Класацията, която обхваща 187 страни, се оглавява от Норвегия, Австралия и САЩ.
В първата десетка влизат още Холандия, Германия, Нова Зеландия, Ирландия, Швеция, Швейцария и Япония.
На последните места са Буркина Фасо, Чад, Мозамбик, Демократична република Конго и Нигер.
Според документа хората в България живеят по средно 73,6 г., като отделят средно 10,6 от тях за образование.
На всеки 100 души в страната се падат по 164,9 абонати на фиксирани и мобилни услуги, а на всеки отделен българин - по средно 6,6 тона емисии въглероден диоксид.
Докладът за развитието на човека, публикуван ежегодно от началото на 90-те години, предлага Индекса на човешкото развитие (ИЧР) като алтернатива на конвенционалните мерки за национален прогрес като равнището на доходите и темпа на икономически растеж.
В периода от 1980 до 2012 българският ИЧР се покачваше с 0,5 пункта годишно от 0,673 до 0,782 днес.Индексът в Европа и Централна Азия като регион се увеличи от 0,651 през 1980 г. до 0,771 в днешно време, което означава, че България се намира над средното равнище по този показател.
Индексът на човешкото развитие (ИЧР) на ООН оценява нивото на бедността, грамотността, образованието, очакваната продължителност на живота и др.
Индексът е разработен през 1990 г. от пакистанския икономист Махбуб ул Хак и се използва от 1993 г. в годишния доклад на Програмата на ООН за развитие.
ИЧР оценява средните постижения на дадена страна в следните три основни аспекти от човешкото развитие:
1. Продължителност на живота и здравословен начин на живот, който се преценява според вероятната продължителност на живота към момента на раждането;
2. Знание или равнище на образованието, което се преценява според степента на грамотност на възрастните;
3. Жизнен стандарт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!