Неформалният индикатор за активността на организираната престъпност в България - флотилии от черни джипове с гологлави мъже с черни костюми, спадна рязко в центъра на София и други градове през последните 12 месеца, смята българският министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, пише британският вестник "Файненшъл Таймс".
"Ние идентифицирахме общо почти 200 криминални групи и се борим срещу тях. Те вече не парадират в центъра на града, както го правеха преди", казва Цветанов в интервю за изданието.
Въпреки това министърът признава, че ще е трудно да бъде преобърнат имиджът на България в очите на Запада като страна, където корумпирани съдии освобождават престъпници, босове на мафията контролират кметствата на градовете, а безчестни държавни служители крадат европейските фондове.
"Ние трябваше да се борим със сериозни проблеми - отвличания на бизнесмени всеки месец, високо равнище на поръчкови убийства... и връзки между мафиотски групи и високопоставени политици", казва още пред изданието вътрешният министър.
Британският вестник го представя като бивш експерт в борбата с незаконния трафик, който е станал вътрешен министър преди година, след като на власт е дошла дясноцентристката партия ГЕРБ с платформа за удар срещу организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта.
Пред изданието Цветанов посочил, че е постигнат напредък, като са арестувани повече от 150 предполагаеми членове на мафиотски групи, а други 600 са под строго наблюдение.
Арестувани са били членове на бандата за отвличания. Само две поръчкови убийства са извършени през тази година в сравнение с 2-3 на месец в разгара на т. нар. мафиотски войни в средата на това десетилетие.
Корупцията по високите нива на властта също е конкретизирана, четирима министри от предишното правителство са обвинени за корупция. Бившият премиер Сергей Станишев бе обвинен за изтичането на секретни документи, а Ахмед Доган е разследван за присвояване на средства. Двамата отричат обвиненията, посочва изданието.
Според критици обаче предприетото не стига далече. "В много отношения това е повърхностно, насочено повече да впечатли общественото мнение, отколкото да преследва мафиотски босове, които вече имат успешен бизнес на светло", заявява Огнян Шентов, шеф на Центъра за изследване на демокрацията в София.
Европейската комисия посочи през юни, че България е активизирала борбата си срещу корупцията по високите етажи и организираната престъпност, но отбеляза, че твърде малко случаи са приключени в съдилищата - препратка към слабостите на съдебната власт, посочва изданието.
Според Цветанов няма отчетност сред съдиите. "Това е проблем, тъй като няма официален механизъм за почистване на съдебната система и защото толкова много съдии са оплетени в корупция", отбелязва той.
Главният прокурор Борис Велчев заявява, че ситуацията постепенно се подобрява, тъй като броят на присъди в случаи на организирана престъпност са се увеличили с 20% миналата година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!