Т ова е сълзлив, но и радостен момент – когато малкото ви птиче (детето ви) най-накрая отлита от семейното гнездо, за да свие собствено. Напускането на жилището от децата ви наистина е щастлив момент … ако изобщо се случи.
Историята изглежда обича да се повтаря. На Запад – в Европа, САЩ, Австралия и др., все повече младежи избират да живеят с родителите си и да се изнесат от семейния дом далеч по-късно от обикновено.
Защо 1,2 милион жилища у нас пустеят, а младите семейства не могат да си купят собствен дом
Според Андреа Брийн, професор в катедрата за семейни отношения и приложно хранене в Университета в Гелф
„икономическата необходимост е ключовата причина”
децата да остават под един покрив с родителите си по-дълго.
„Все повече семейства трябва да комбинират доходите си, за да си позволят основни нужди, включително жилище, храна, здравеопазване и достъп до образование. Икономическата необходимост е подтикнала младите да останат в домовете на родителите си (или да се върнат в домовете на родителите си), а също така е важен фактор за много възрастни хора, които се местят при децата си”, споделя Брийн, цитирана от Bored Panda.
Какво казва статистиката?
Според данните на Евростат за 2018 г. средната възраст в Европейския съюз, когато младите хора напускат домовете на родителите си, е повече от 25 години. През 2017 г. Евростат показа, че 35,3% от мъжете от 25 до 34 години все още живеят у дома, в сравнение с 21,7% от жените от същата възрастова група. Най-малък процент от младите хора, живеещи с родителите си, са установени в Дания (3,2%), Финландия (4,7%) и Швеция (6%). Докато най-висок беше в Хърватия (59,7%), Словакия (57%) и Гърция (56,3%).
Междувременно данните на Statista за 2018 г. показват, че средната възраст, когато „младежите“ от Черна гора напускат семейните си домове, е 32,8. Хърватите са на второ място със средна възраст 31,8; словаките са трети с 30,9, следват италианците с 30 и българите с 29 години.
Други причини за живот при мама и татко
Професор Брийн изтъква още няколко причини освен икономическите, поради които младите напускат късно семейното гнездо. Една от тях е нуждата от грижи за семейството.
„Младите хора в Канада, Австралия, САЩ, Великобритания (и в други части на света) са активно ангажирани в предоставянето на ежедневна грижа за членове на семейството (включително братя и сестри, родители, баби и дядовци и други членове на семейството).
Членовете на семейството се борят да запълнят пропуските в системите на здравеопазването и социалните грижи, които не осигуряват адекватни грижи и подкрепа за хора с хронични заболявания, увреждания, проблеми с психичното здраве и тези с различни зависимости. Голяма част от грижите за бабите и дядовците понастоящем се осигуряват от внуци, чиито принос в семейния живот може да бъде финансов и може да включва грижи и други форми на домакински труд”, обяснява Брийн.
Третата причина е културата. „Индивидуалистичните представи за хората, които растат и „се изнасят“, не са норма в много култури, които подчертават, че възрастните хора трябва да получават грижи от членовете на семейството и че семейното благополучие е колективна отговорност”, отбелязва професорът.
Още по темата вижте във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!