Е С взе официално решение да потърси начини да се предотврати възможността децата да си купуват видеоигри с насилствено съдържаниe.
Макар в много страни членки да съществуват правила за родителски надзор и договорености разработчиците и търговците, комисарят по правосъдието и вътрешните работи в ЕС Франко Фратини смята, че е нужно да се направи повече по въпроса.
Отговорните фактори в ЕС се притесняват, че на национално ниво контролът е много слаб. Това доведе и до решението от вторник да се търсят начини да се спрат продажбите на неподходящи за децата в Европа видеоигри.
След края на двудневната среща на ЕС в германския град Дрезден стана ясно, че комисарят Фратини е използвал своето влияние и подкрепата на част от немските министри, за да насърчи страните членки да забранят игрите с насилие.
Защитата на децата не може да се ограничава по никакъв начин, смята той. Според него въпреки родителския контрол е нужно да се направи повече.
Преди да се вземат мерки за цяла Европа обаче, ще трябва да се съставят първо планове за решение на проблема на национално ниво.
Като част от мерките, които ще последват решението, се очакват кампании за по-подробно запознаване на хората с проблема.
ЕС обмисля също така да засили наказателните мерки и да насърчи прилагането им на практика от полицейските власти. Скоро властите ще публикуват онлайн списък с всички видеоигри, където родителите ще могат да проверят дали те са подходящи за деца.
Германия, която в момента председателства ЕС, ще се съветва и с други държави, вкл. САЩ, Япония и Русия, за да се постигне по-добро международно сътрудничество по проблема. Това се налага, тъй като най-вредните игри обикновено се създават извън Европа.
Фратини настоява европейските министри да подтикнат интернет компаниите, разработчиците на игри и търговците им да се саморегулират доброволно.
Освен това ЕС ще се опита да организира публична дискусия по проблема с участието на гейм индустрията, създателите на софтуер и интернет доставчиците.
Всички 27 държави членки да приемат еднакви закони за възрастово ограничение и родителски контрол, настоява още комисарят по правосъдието и вътрешните работи.
Други представители на ЕС обаче смятат, че съответните държавни власти трябва сами да решат как и какви мерки да наложат.
Засега действията срещу игрите с насилствено съдържание се подкрепят от Германия, Великобритания, Гърция, Финландия, Испания и Франция.
Фратини и германските министри са готови на всичко, за да се вземат спешни мерки по въпроса, след като 18-годишен младеж се развилня в гимназия миналия ноември. Тогава той застреля петима души, след което се самоуби.
Макар и не игра, обесването на Саддам Хюсеин, покадано по телевизионните канали и интернет в целия свят, предизвика самоубийства на деца.
Случаят идва да покаже, че насилието в различните му форми, дори и при законни екзекуции, е опасно за детската психика и последиците могат да бъдат непредсказуеми.