Юлия Тимошенко, чиито борбен маниер и външен вид на модел я превърнаха в една от най-популярните личности на Оранжевата революция, се очаква да се завърне като премиер.
Президентът Виктор Юшченко ще представи кандидатурата й пред парламента като част от коалиционното споразумение.
Но в опит да осигури противотежест на амбициозната Тимошенко, която всички в Украйна наричат просто Юлия, се очаква нейният архивраг и бивш шеф на Съвета за национална сигурност и отбрана Петро Порошенко също да се завърне на политическата сцена и да бъде назначен за председател на парламента.
Задкулисните борби между тях прераснаха в открит конфликт миналия септември и доведоха до оставката на Порошенко и свалянето на Тимошенко.
Тогава Тимошенко излезе на живо по телевизията, описвайки "плачещия, подсмърчащ Порошенко". Той отвърна на удара, като заяви, че тя има развинтено въображение.
Украинският в. "Газета" отпечата неласкателна снимка на двамата на първата си страница под заглавие "Те се завърнаха". "Коалиция без радост", обяви пък в. "Ден".
Тази коалиция е много добър вариант за Юшченко, казва киевският политически анализатор Серхий Таран. Налице ще бъде постоянен, прикрит конфликт между парламента и премиера.
Тимошенко и Порошенко ще се карат през цялото време
Юшченко ще трябва да се намесва, което ще му предостави значително влияние, казва той.
Но Тимошенко ще има доста повече власт, отколкото когато Юшченко за първи път я определи за премиер. Твърди се, че тогава той й е дал този пост въпреки нежеланието си и след това е назначил свои хора в кабинета, оставяйки я до голяма степен в изолация.
Освен това Юшченко създаде правителство в сянка начело с Порошенко, което имаше за задача да държи Тимошенко под контрол.
Този път обаче тя ще определи девет от 17-те министри, включително такива значими постове като министъра на финансите, на икономиката и на горивата и енергетиката.
Освен това Тимошенко ще посочи шефа на комисията за държавна собственост, която отговаря за приватизацията на държавните имоти, както и следващият ръководител на държавната газова компания "Нафтогаз".
На практика Юшченко й предостави контрола върху икономиката на страната
Тимошенко обяви, че първият й приоритет ще бъде да внесе ред в украинския енергиен сектор, разчиствайки пътя за нещо, което може да се окаже още една жестока битка с Москва за цените на горивата.
При спора през зимата руският газов монополист "Газпром" временно спря износа за Украйна, което затрудни и доставките за Западна Европа.
Тимошенко, която не участваше в преговорите, довели до прекратяване на енергийната криза, определи сделката като предателство към националните интереси.
Споразумението доведе до почти двукратно увеличение на цената на газа за Украйна и осигури влиятелна роля на малко известна посредническа компания.
Миналата седмица Тимошенко повтори критиките си, като заяви, че сделката се нуждае от сериозно преразглеждане. "Газпром" определи изявленията й като "обезпокоителни".
Москва ще следи внимателно какво влияние ще има новата коалиция и колко дълго ще оцелее, твърдят анализатори.
Няма място за провал. Опозиционната Партия на регионите, която разполага със сериозните 186 места в парламента, само чака да се отвори възможност.
А социалистите, които са по-малкия коалиционен партньор, бяха толкова разгневени от изхода на преговорния процес, че техният политически съвет даде миналата седмица разрешение на лидера им Олександър Мороз да търси други възможности за коалиция, ако е необходимо.
Мороз не го направи, но заплахата остава.
Лидерът на "Наша Украйна" Роман Бессмертни обаче е оптимист, като казва, че всичко, което е необходимо, е да се съберат основните играчи в коалицията,
"да пийнат по чаша водка и да забравят глупавите неща, които са казали преди една година"
Що се отнася до изпълнението на тяхната амбициозна програма, Бессмертни е по-предпазлив: "Предстои ни много труден път".