Д иректорите на болниците "Света Екатерина", Националната кардиологична болница и болница "Свети Георги" в Пловдив - проф. Александър Чирков, доц. Владимир Пилософ и доц. Илия Йовчев, са освободени от длъжност със заповед на министъра на здравеопазването Радослав Гайдарски.
Освободени са и бордовете на лечебните заведения. Министерството на здравеопазването ще назначи по един представител на ведомството във всеки борд, допълни министърът.
Промените са извършени от министъра в качеството му на принципал на тези болници със 100% държавно участие, въз основа на разпоредбите на Търговския закон и Закона за лечебните заведения.
Същевременно са
назначени проверки в 13 многопрофилни болници
за активно лечение в областните градове, които започват от днес.
В съответните лечебни заведения държавата е собственик на 51% от капитала, а останалите 49% са собственост на общините.
До началото на декември ще бъдат проверени финансовото състояние, дълговете и извършената медицинска дейност в областните болници във Видин, Враца, Габрово, Кърджали, Благоевград, Варна, Велико Търново, Ловеч, Пазарджик, Русе, Смолян, Търговище и Шумен.
В разпоредените от министър Гайдарски проверки, досега бяха обхванати четири лечебни заведения - областни болници в Бургас, Хасково, Стара Загора, Пловдив.
Резултатите от тях ще бъдат обсъдени с представителите на останалите акционери, след което ще бъдат огласени, както и предприетите действия за решаване на възникналите проблеми.
Днес пациенти с онкологични заболявания организират протестна кампания и поход до здравното министерство заради хроничния недостиг на лекарства, информира "Дарик радио".
Прокуратурата и икономическа полиция е трябвало да се заинтересуват от случаите с натрупаните дългове в големите болници, коментира вчера пред Би Ти Ви министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски.
Възможно е до края на годината дълговете на болниците да надвишат 200 млн. лв.,
каза по-късно пред журналисти зам.-министърът на здравеопазването д-р Матей Матеев.
Има много голяма част от дълговете в падеж, които трябва да бъдат изплатени, допълни той. И добави, че проблемите не се решават със смяната на болничните директори, а с това какво биха могли те самите да предложат - преструктуриране на болничната помощ по зададен параметър за мениджмънт на лечебните заведения, така че да не се генерират дългове.
По думите му би трябвало със субсидията, която получават лечебните заведения, те да могат да покриват разходите си. Трябва да се намери път за изплащане на дълговете на болниците към лекарствените кредитори, каза д-р Матеев.
В момента се прави анализ коя болница на кой дистрибутор колко дължи за лекарства, допълни зам.-министърът. По думите му има реална опасност от фалит на болниците, но предстоят разговори за просрочване на дълговете им към дистрибуторите на лекарства.
Ректорите на петте висши училища по медицина подкрепиха предприетите мерки
за контрол и промяната в бордовете от страна на министъра и в декларация подчертаха, че мерките са гаранция за повишаване на качеството на обслужване според икономическото положение и възможностите на държавата в момента.
Новият модел на управление на болниците в България е продиктуван от стремежа на Министерство на здравеопазването за модернизиране и пълна яснота по отношение на работата и функционирането на болничната помощ в страната. Вярваме, че по този начин всички български граждани ще получат представа за състоянието на болничната медицинска помощ - какви разходи и за какво се правят, какво е съотношението реална работа срещу реални средства, какви са механизмите за погасяване на задълженията, пише в становището на ректорите.
Междувременно
Чирков отиде да се оплаче на президента Георги Първанов
От кабинета на държавния глава беше съобщено, че той ще се запознае с извършените в здравната система проверки на лечебни заведения и има готовност да инициира широк форум за хода на здравната реформа.
Чирков бил информирал Първанов за становището си по повод състоянието и работата на болница "Света Екатерина".
Междувременно днес министър Гайдарски откри ремонтираната Клиника по обща ортопедия и ендопротезиране в Специализираната болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев". Болницата е специализирана за лечение на вродени и придобити заболявания на опорно-двигателния апарат.
Ремонтът на клиниката струва 180 хил.лв., отпуснати от министерството на здравеопазването, като през последните две години ведомството е отпуснало общо 256 хил.лв. за ремонт на диагностичен блок и парова централа на лечебното заведение. С тези пари болницата е купила и нова апаратура.
Средногодишно в болницата се лекуват около 4000 пациенти, като годишно се извършват над 3500 операции и над 700 оперативни интервенции,
свързани с ендопротезиране на големи стави.