Шиитски духовници хвърлят цялата вина за експлозиите на коли бомби в свещените градове Наджаф и Кербала върху сунитски екстремисти камикадзета, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Според някои от тях атентатите са опит да се разпали гражданска война преди изборите в края на януари.
Гражданската война ще бъде истински ад, заяви говорител на движението на Моктада Садр и също призова шиитите да не търсят отмъщение.
Директорът на болницата "Ал Хаким" в Наджаф описва атентата като "катастрофа". Колата бомба експлодирала в претъпкана автогара в центъра на града, близо до мавзолея на имам Али - мястото, където се бяха укрепили бойците от "Армията на Махди", Моктада Садр преди да се предадат.
Взривът разрушил почти напълно терминала и някои съседни сгради, като превърнал улицата в кланица, разказват очевидци.
Само часове преди това пред входа на автогарата в Кербала гръмна друга кола бомба, която причини смъртта на много цивилни.
Иракските власти задържаха 50 души, заподозрени за експлозията в Наджаф, сред които и гражданин на арабска държава, а междувременно иранското министерство на външните работи остро осъди в декларация двата атентата, допълва БНР.
Извършването на терористични актове срещу невинни граждани, при това край свещени за шиитите места, противоречи на изконните хуманни норми и принципи, заяви говорител на дипломатическото ведомство.
Той изказа надежда, че временното иракско правителство ще вземе необходимите мерки, за да бъде прекратена дестабилизацията на Ирак и да се гарантира сигурността на гражданите.
Същевременно Саддам Хюсеин призовава иракския народ да остане единен и го предупреждава да бъде предпазлив по време на насрочените за 30 януари избори в страната, обяви по време на пресконференция в Аман Зиад Хасаунех, говорител на адвокатския екип, който ще защитава бившия иракски президент.
Хюсеин заявил това по време на среща с няколко от своите адвокати в затвора, информира РФИ-България (RFI.bg). Бившият диктатор настоял също иракските религиозни лидери от всички групи да поемат своята историческа отговорност за това, което се случва в страната.
Запитан дали Саддам е призовал иракчаните да бойкотират вота, Хасаунех отговорил, че в разговора не е ставало въпрос за нищо друго, освен за вече съобщеното.