Ненаписаният лозунг на протеста
Източник: netinfo

Всичко прочетохме върху лозунгите в последните дни. "ИзЧЕЗвайте", "Оставка", "Мафия", "Боко вън", "Национализация", Либерализация", дори и феновете на Хари Потър бяха на улицата: "Дъмбълдор не би позволил това".

Има един лозунг обаче, който обединява всички българи от улиците и който казва всичко - "Така не може повече". Не открих върху снимките от всички градове на България точно този лозунг, но и нямаше нужда. Погледите на хората го крещяха.

Всеки излезе със собствената си идея за подобряване на живота. Чухме от крайно леви призиви за национализация, през искания за работещо правосъдие, до ксенофобски възгласи срещу всичко небългарско. Общо решение няма, но със сигурност има общ мотив. Просто повече не може така.

Разделението между активно участващите в живота българи и неучастващите става все по-видимо. Стотици хиляди хора са принудени да съществуват с мисълта само за храна и отопление. Стотици хиляди хора пропадат и като здравен, и като образователен статус. Очевидно нещо не е точно както трябва.

Повечето от тези млади момчета, които си играеха на котка и мишка с полицията, никога не са работили. Дори по-лошо, повечето от тях изобщо не мислят, че ще имат работа скоро.

На улицата обаче бяха не само декласирани хора. Имаше и такива със свободни професии, с дребен бизнес, които обаче стремително се приближават към декласираните заради кризата, мутризацията и рекетьорските държавни институции.

Това рано или късно щеше да избухне. И то избухна стихийно, без ясна идея защо и без ясна идея какво следва. Разбира се, че имаше видими и невидими опити за използване на протестите, за внедряване на говорители, за изместване на акцентите. Гневът обаче е автентичен.

И аз се забавлявам с абсурдните понякога искания на протестиращите. Не можем обаче да очакваме от всеки човек да има политически качества и да формулира ясни послания и решения. Това е работа на политиците. Но през тази седмица те изчезнаха. В интерес на истината, единственият, който рискува да се появи пред протестиращите, беше президентът Росен Плевнелиев.

Вместо избраните от българските граждани политици да видят какво се случва и да потърсят решения, те започнаха да си изясняват отношенията като в "Кръстникът 3".

Дебатите по гласуването на оставката на правителството включваха обвинения в покровителство над наркотрафик, контрабанда с цигари, митничари, обвинения в кражби, корупция, единият организирал убийството на другия, другият пък бил взел парите. Когато отговориш така на гнева, пораждаш повече гняв.

И отново в интерес на истината, единствените двама, които в парламента говориха за изход от кризата, а не за разчистване на сметки, бяха Янаки Стоилов (БСП) и Иван Костов (Синята коалиция).

Дори и протестите да отшумят, дори и изборите да доведат ново правителство, ако няма радикална промяна в начина на управление, гневът ще остане.

Не само ще остане, ще се трупа още. Който политик разбере това и успее да посочи пътя, той ще спечели доверието на хората. А урокът е, че можеш да овладееш съдебната система, можеш да превземеш бизнеса, можеш да заглушиш медиите, всичко можеш да направиш и да се радваш на властта си. Единственото, което не можеш да направиш, е да избягаш от гнева на хората.

За да не падат панталоните, хората използват колан. Аз - банички с боза.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво трябва да знаем за рака на простатата: Симптоми, рискове и лечение

Какво трябва да знаем за рака на простатата: Симптоми, рискове и лечение

Свят Преди 14 минути

Ракът на простатата е един от най-често срещаните видове рак при мъжете и представлява злокачествен растеж на клетки в простатната жлеза

Почитаме свещеномъчениците, загинали за Христовата вяра при император Юлиан

Почитаме свещеномъчениците, загинали за Христовата вяра при император Юлиан

Любопитно Преди 48 минути

Както апостолите имали свои верни помощници, така и епископ Патрикий имал край себе си трима усърдни сътрудници

"Стига!" изкрещя Португалия – крайната десница на ръба на властта

"Стига!" изкрещя Португалия – крайната десница на ръба на властта

Свят Преди 2 часа

След обявяването на резултатите от вота лидерът на Социалистическата партия Педро Нуно Сантош заяви, че се оттегля от поста си

Розмари Куган – британската астронавтка, която се подготвя да стъпи на Луната

Розмари Куган – британската астронавтка, която се подготвя да стъпи на Луната

Любопитно Преди 2 часа

Британска астронавтка е на път да премине през най-трудното си предизвикателство - да прецени дали е готова за излизане в открития Космос

.

Първите видими зелени полярни сияния, наблюдавани на Марс

Любопитно Преди 2 часа

Астрономите съобщават за ново невероятно наблюдение

Новият враг на Тръмп: фармацевтичните компании

Новият враг на Тръмп: фармацевтичните компании

Свят Преди 2 часа

Доналд Тръмп набеляза новия си враг

След серия отвличания: Крипто са проследими

След серия отвличания: Крипто са проследими

Технологии Преди 2 часа

Франция въвежда и специални мерки за защита

Меган Маркъл: Усмивка за публиката, но каква е истинската ѝ страна?

Меган Маркъл: Усмивка за публиката, но каква е истинската ѝ страна?

Любопитно Преди 2 часа

Дали сладкият имидж на Меган е само игра?

Нова книга представя мрачна картина за здравето на Джо Байдън

Нова книга представя мрачна картина за здравето на Джо Байдън

Свят Преди 2 часа

Какво е било здравословното състояние на Джо Байдън в края на мандата му като президент на САЩ

"Дядо ми беше нацистки палач в Аушвиц - и нямах представа"

"Дядо ми беше нацистки палач в Аушвиц - и нямах представа"

Свят Преди 2 часа

"Нашето име е синоним на невероятни престъпления срещу човечеството"

С какво време започва новата седмица

С какво време започва новата седмица

България Преди 2 часа

Максималните температури в понеделник ще бъдат между 20° и 25°, в София - около 21°

Демократичният съюз води на парламентарните избори в Португалия

Демократичният съюз води на парламентарните избори в Португалия

Свят Преди 10 часа

На предишните избори през март 2024 г. Демократичният съюз спечели около 29%

Зеленски изпрати писмо до Тръмп с предложения за сътрудничество в отбраната и търговията

Зеленски изпрати писмо до Тръмп с предложения за сътрудничество в отбраната и търговията

Свят Преди 10 часа

На 1 май Украйна и САЩ подписаха споразумение за икономическо сътрудничество

Рафал Тшасковски води на първия тур на президентските избори в Полша

Рафал Тшасковски води на първия тур на президентските избори в Полша

Свят Преди 10 часа

Тшасковски от управляващата "Гражданска коалиция" е получил 30,8% от гласовете

Първи резултати от EXIT POLL: Никушор Дан води пред Джордже Симион

Първи резултати от EXIT POLL: Никушор Дан води пред Джордже Симион

Свят Преди 11 часа

Избирателната активност достигна 64,7% - над 11 милиона и половина румънци са гласували

Фон дер Лайен и Ванс обсъдиха митата на среща в Рим

Фон дер Лайен и Ванс обсъдиха митата на среща в Рим

Свят Преди 11 часа

Тези преговори, първите, откакто американският президент Доналд Тръмп наложи митата