През ноември палестинците ще внесат в ООН искането за признаване на Палестина за държава нечленка на световната организация.
Това каза президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас на пресконференция с президента Росен Плевнелиев в Рамала.
Българският държавен глава пристигна на няколкочасовото официално посещение в Палестинската автономия след държавна визита в Израел.
Абас посочи, че искането на палестинците до ООН в никакъв случай
не е в противоречие
с останалите планове и проекти, които държавите в света биха предложили за развитие на Близкоизточния мирен процес. Фактът, че отидохме в ООН и се обърнахме с молба за членство за нас не е алтернатива на преговорите, ние сме твърдо решени да постигнем окончателното уреждане на проблемите между нас и Израел по пътя на преките преговори, заяви Абас. Той изрази благодарност към България за подкрепата, която оказва на принципа за двете държави в името на постигане на мир в региона.
Израелският министър на външните работи Авигдор Либерман предупреди, че Израел ще предприеме "крути мерки", ако палестинският Абас наистина поиска признаване от Общото събрание на ООН, предаде АФП.
Президентът
Плевнелиев изрази притеснение от застоя на мирния процес
между Израел и Палестинската власт. Надяваме се на скорошно възобновяване на преките двустранни преговори при спазване на принципа на двете държави, заяви българският държавен глава.
В отговор на въпрос как България ще гласува в ООН на искане на Палестина за получаване на статут на държава нечленка Росен Плевнелиев каза, че още не сме видели текста на тази резолюция и заяви, че страната ни ще съдейства ЕС да формира обща позиция, когато е налице конкретният текст.
Абас посочи, че палестинците ще внесат искането, след като приключат консултациите им с различни страни по проекта, който ще представят в ООН. В него се утвърждава идеята за две държави - Израел и Палестина в границите от 1967 г. и се изразява готовността на Палестинската автономия да се върне към преки преговори по шестте въпроса, които остават открити и неуредени с Израел, каза Абас.
Развитието на сътрудничеството между България и
Палестинската автономия
също бе сред акцентите на срещата на президентите Плевнелиев и Абас.
Българският държавен глава каза, че страната ни оценява високо и държи на традиционно добрите българо-палестински отношения и допълни, че големият брой палестинци, завършили висшето си образование у нас, са мостът между двата народа. Плевнелиев изрази желание да се даде тласък на двустранното търговско-икономическо сътрудничество, на установяването на активни контакти между търговските палати и на проекти между България и Палестинската автономия. Той посочи, че българските фирми могат да бъдат полезни със своя опит и ноу хау в строителството, фармацията, машиностроенето, хранително-вкусовата промишленост, производството на храни. Има и потенциал за сътрудничество в селското стопанство и туризма.
По-рано в присъствието на президентите Плевнелиев и Абас бяха подписани двустранни документи в областта на земеделието и храните, за взаимна защита и обмен на класифицирана информация, както и Работен план за прилагане на Протокола за сътрудничество между Министерството на труда и социалната политика и Министерството на труда на Палестинската власт.