ЕК: Оплачете се от антиимигрантския сайт в холандски съд
Източник: netinfo

Европейската комисия (ЕК) препоръча всеки, който се е почувствал засегнат от сайта (MeldpuntMiddenEnOostEuropeanen.nl) на холандската Партия на свободата, да се обърне към холандски съд.

Ако не останат недоволни отново, жалбоподателите може да се обърнат и към Съда по правата на човека в Страсбург. Това каза Матю Нюмън, говорител на еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг.

Сайтът беше пуснат на 8 февруари и събира оплаквания от централно- източноевропейски имигранти. Няколко страни от региона вече реагираха бурно и окачествиха инициативата като ксенофобска и дискриминационна.

"ЕК не е жандарм (за опазването) на основните права", коментира Нюмън в отговор на въпрос дали сайтът не е в нарушение на Директивата срещу расизма и ксенофобията.

Всяка държава е отговорна за спазването на европейското право и комисията следи за това, но в случая още

не можем да установим нарушение и да предприемем наказателна процедура,

уточни Нюмън.

Сайтът не поставя страната в положение на нарушителка на европейското законодателство, заяви и говорителката на ЕК Пиа Хансен.

Комисията реагира "политически" след създаването на сайта и Рединг посочи още в петък, че той е в разрез с принципите на свободно придвижване в Европа, припомни Хансен.

ЕК обаче няма да отиде по-нататък

и нейният председател Жозе Барозу реши, че не е нужно да се разговаря с ръководителя на холандското правителство Марк Рюте. Страните от ЕС имат "солидно законодателство" и подстрекателството към расова омраза може да стане обект на (съдебно) преследване, добави говорителката, цитирана от АФП.

Миналата седмица Рединг прикани холандците да не следват призивите към нетърпимост, а ясно да заявят, че Европа е територия на свобода.

Вчера Нюмън заяви, че Европейската комисия (ЕК) не възнамерява да предприема действия срещу Холандия по повод сайта.

Председателят на Европейския парламент (ЕП) Мартин Шулц, обаче, обеща по-нататъшно разследване на случая.

Междувременно посланици и шарже д'афер в Холандия от 10 страни от Централна и Източна Европа, в това число България,

изказаха общ протест срещу сайта.

Приканваме холандското общество и неговите политически лидери да се дистанцират от тази достойна за съжаление инициатива, писаха в отворено писмо дипломатите на България, Чехия, Словакия, Словения, Литва, Латвия, Естония, Полша, Румъния и Унгария.

Да се визира по този начин група лица, живеещи в Холандия, е очевидно дискриминационно и унизително и като намерение, и като цел, се казва в писмото, цитирано от АФП.

"Очакваме от политическите лидери категорично осъждане на тази иницатива", заяви по телефона за агенцията унгарският посланик в Холандия Дюла Шумеги. Според него "вероятно би спомогнало за успокояване на духовете", ако правителството заеме "малко по-ясна" позиция по въпроса.

Въпреки призивите на многобройни холандски политически партии да направи изявление по въпроса, вчера премиерът Рюте заяви, че

правителството няма да заеме позиция,

като изтъкна, че сайтът е на една партия, а не на правителството, припомня агенцията.

Статистиката показва ясно, че нашите съграждани допринасят значително за холандския икономически растеж, заявиха дипломатите в писмото си. Истината е, че нашите граждани не заемат работните места на холандците. Доказано е извън всякакво съмнение, че мобилността на работната ръка е по принцип благоприятна за Холандия, подчертаха те.

"В нашите страни възприемаме Холандия като пример за свобода и толерантност. Очакваме от нейна страна да бъде на висотата на репутацията си", каза в заключение унгарският посланик, цитиран от АФП.

Водачът на Партия на свободата Герт Вилдерс нарече писмото на посланиците "хабене на хартия".

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

България Преди 24 минути

Движението в пътния участък се регулира от полицейски служители

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Свят Преди 1 час

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна за 80-годишнината от победата на Съветския съюз и неговите съюзници във Втората световна война

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 2 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 2 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 3 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 3 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 4 часа

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 4 часа

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Свят Преди 4 часа

По първоначални данни мотористът се е блъснал в движещ се пред него лек автомобил

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 5 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 5 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 5 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

<p>&quot;Украйна няма да бъде докосвана от руснаците&quot;</p>

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

Свят Преди 6 часа

Наскоро американските власти подготвиха нови икономически санкции срещу Москва

Кой печели изборите в Австралия?

Кой печели изборите в Австралия?

Свят Преди 6 часа

Изборната надпревара беше доминирана от теми като поскъпването на живота и ефекта от политиката на президента на САЩ

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Свят Преди 6 часа

Според израелското армейско радио 16 сирийски друзи са приети в израелски болници от началото на седмицата