Делфини отново ще пазят руските военноморски бази, пише московският в. "Известия".
Симпатичните бозайници бяха натоварени с тази задача по времето на СССР, но след разпада му тази практика беше преустановена.
Сега страната отново смята да възложи мисия на морски обитатели, след като Пентагонът обяви, че от началото на 2010 г. отбраната на американските ядрени подводници в базата в Китсап ще бъде поверена на делфини и морски лъвове.
"Искаме и нашите морски животни да работят по същия начин като американските морски лъвове.
Американците пускат животните с хеликоптери във вражески води и те поставят мини върху съоръженията, заснемат морското дъно и записват данни за нивото на радиацията", отбелязва Генадий Матишов, директор на Института по морска биология в Мурманск.
Той обучава десет тюлена, които могат да локализират мини, да връщат предмети на повърхността, да помагат на водолазите, като им подават инструменти, отбелязва "Известия".
Матишов казва, че възпитаниците му могат да различат руския от вражеския войник и да убият нарушителя, ако им бъде заповядано.
Специалистът не разкрива в какво се състои обучението, защото програмата се пази в строга тайна. Тя е финансирана от руската Академия на науките.
Той уточнява само, че е един от малкото изследователи, които продължават да работят в тази област след края на СССР.
Използването на морски бозайници от военноморските сили датира от Втората световна война и е въведено първо от САЩ, припомня "Известия".
Успехът на американците подтикна СССР да последва примера им и да използва морски животни за защита на базите си, главно тази в Севастопол на брега на Черно море.
След рухването на СССР практиката беше изоставена поради липса на пари.