Книга, която разкрива тайните на британската служба за вътрешно разузнаване МИ-5, е факт в книжарниците на Острова.
Автор на "Защитата на Кралството" е преподавателят по история от университета Кембридж Кристофър Андрю.
Скандал няма, защото текстът бил поръчан през 2003 г. от тогавашния директор на разузнаването Стивън Ландър, който искал британското общество да е по-добре информирано за дейността на ведомството.
Отпечатването на книгата съвпада със 100-годишнината на МИ-5 (MI5.gov.uk).
За да представи пълнокръвен образ, в продължение на седем години авторът изчел близо 400 хил. секретни документа. Той е първият "външен човек", който получава достъп до тези архиви.
Проф. Андрю пише, че служителите на МИ-5 постигнали завиден успех в борбата със заплахата Хитлер, но срещнали трудности по отношение на съветските шпиони в годините на Студената война.
Най-големите успехи били през Втората световна война, когато агентите на МИ-5 успели да заловят повечето германски шпиони във Великобритания и да превърнат 25 от тях в двойни агенти. Без тези 25 души десантът на съюзническите сили в Нормандия нямало да може да се осъществи, се твърди в книгата.
Един от провалите на МИ-5 бил, че не реагирали бързо на приближаващата заплаха на Ал Кайда. Преди 1996 г. тогавашната директорка Стела Римингтън изобщо не била чувала за тази организация. На среща с американски колеги във Вашингтон агенти на службата узнали за първи път за Осама бин Ладен.
Ситуацията се променила след атентатите от 11 септември 2001 г. МИ-5 започнало по-успешна борба с ислямските екстремисти и разкрило няколко терористични заговора.
Разузнаването обаче не успяло да предотврати атентатите в лондонското метро на 7 юли 2005 г., припомня професорът от Кембридж.
Кристофър Андрю посочва, че терористичната заплаха на ислямистите остава все така сериозна. Вдъхновявани от Ал Кайда терористи все още са решени да използват химически, биологични и ядрени оръжия, за да убият колкото може повече хора, отчита той.
Събрала историята и настоящето на британското вътрешно разузнаване, "Защитата на кралството" разказва, че през 2000 г. МИ-5, без да си дава сметка по онова време, разкрива заговор на Ал Кайда за разработване на биологични оръжия, като намира проби и оборудване в багажа на Рауф Ахмад, пакистански микробиолог, участвал в конференция по патогените във Великобритания.
Разкритията в произведението на британския историк са подкрепени от непубликувани досега снимки на съветски шпиони, членове на Ирландската републиканска армия и ислямистки екстремисти.