Европейските депутати избраха бившия полски премиер Йежи Бузек за председател на Европейския парламент.
69-годишният Бузек спечели подкрепа на първата парламентарна сесия на новия състав след евроизборите през юни, на които десноцентристите се наложиха като най-голямата сила в парламента.
Бузек е първият представител на страна от бившия съветски блок, който застава на този пост.Председателят на Европарламента има главно церемониални функции, но се ползва с голям авторитет.
Бузек беше министър-председател на коалиционното правителство на Полша от 1997 г. до 2001 г. Той влезе в Европарламента през 2004 г., малко след присъединяването на страната му към Европейския съюз. Член е на демократичния профсъюз "Солидарност", който сложи край на комунистическото управление в Полша през 1989 г.
Учредителната сесия на новоизбрания Европейски парламент (ЕП) беше открита в Страсбург.
Броят на депутатите, които ще заседават през петгодишния мандат е 736, а досега бяха 785, припомня БТА.
Орязването намали броя на евродепутатите от едни страни, особено големите, но увеличи числеността на депутатите от по-малки държави като Малта и Люксембург. България има 17 свои представители, но ако договорът от Лисабон влезе в сила, техният брой ще се увеличи с един.
Кандидатурата на Бузек беше подкрепена и от десните, и от другите две големи политически групи в парламента - на левите и на либералите. През последните дни десните, левите и либералите или т.нар. традиционни политически семейства, се договориха за единодействие при гласувания по важни европейски проблеми.
Целта е да се противодейства на крайнодесните, антиевропейските и евроскептичните сили в ЕС, които на последните избори отбелязаха сериозен успех.
След като беше одобрен председателят на парламента, започна изборът на неговите заместници. Те са 14 и сред тях няма българско име. Днес гласуват и състава на парламентарните комисии.През юли обаче няма да се състои един много важен избор. След изборите на 7 юни ЕНП обяви, че възможно най-бързо трябва да се гласува нов петгодишен мандат начело на Европейската комисия на Жозе Мануел Барозу.
Той оглавява комисията от 2004 г. и членува в ЕНП. За същото се обяви и Швеция, която пое ротационното председателство на Европейския съюз от 1 юли.
ЕНП искаше да доразвие успеха си от изборите на 7 юни, а Швеция изтъкна друг довод - че като председателка на съюза иска да работи с председател на Европейската комисия с ясен статут, който да не е обзет от тревоги за личното си политическо и професионално бъдеще.
Консултациите на Швеция с другите политически групи в Европейския парламент показаха, че те не са съгласни на парламента да бъде диктувано какъв да е дневният му ред.
Пред заплахата кандидатурата на Барозу да бъде отхвърлена и новият парламент да се окаже противопоставен на другите европейски институции още в първите дни на съществуването си, бе постигнато съгласие учредителната сесия да мине без гласуване на кандидатурата на Барозу.
Вотът за неговото преизбиране се очаква да се състои в средата на септември.
През дните на откритата днес сесия депутатите ще обсъдят също резултатите от чешкото председателство на ЕС, ще се запознаят с програмата на шведското председателство на съюза до края на годината, ще разискват обстановката в Иран и политиката на Европейския съюз към тази страна.