М инистър-председателят Сергей Станишев e освободил от длъжност зам. -председателя на Държавната агенция за младежта и спорта Иван Леков и зам. -областния управител на Софийска област Мариус Цаков, съобщи правителствената информационна служба.
На 2 октомври Софийският апелативен съд потвърди мярката 10 хил. лв. гаранция за Леков. Тримата съдии не приеха аргументите на прокуратурата, че има опасност Леков да извърши друго престъпление, както и че не е установено местоживеенето на обвиняемия.
Според апелативните съдии е ясно, че Леков живее на настоящия си адрес, и няма опасност да се укрие от правосъдните органи. Решението на Софийския апелативен съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
Зам. -председателят на Държавната агенция за младежта и спорта беше арестуван на 23 септември 2008 г. от маскирани агенти на Държавната агенция "Национална сигурност" /ДАНС/.
Софийска градска прокуратура му повдигна обвинение "за търговия с влияние". Задържането на Леков стана връхна точка на скандала с корумпирани съдии и уредени мачове в българското футболно първенство.
Също на 2 октомври Софийският апелативен съд потвърди мярката "парична гаранция" и за зам. -областния управител на София Мариус Цаков.
Той бе задържан при акцията на МВР и прокуратурата в магазин "Практикер" при получаване на подкуп.
Цаков поискал 25 хил. лв. парите от бизнесмен за по-лесно уреждане на исканията му в областната управа на София. Тогава бизнесменът подал сигнал в полицията. Уговорката била бизнесменът да занесе парите в магазина в столичния квартал "Дружба".
В момента на предаването на парите, Мариус Цаков беше задържан от маскирани агенти.