М инистерският съвет прие проект за промени на Закона за държавния служител, които целят да се насърчи наемането на хора с трайни увреждания в държавната администрация, съобщиха от Министерството на държавната администрация.
С промените органите по назначаване се задължават да определят поне 1%от длъжностите от съответната администрация за заемане само от хора с трайни увреждания.
Администрациите с длъжности по служебно правоотношение от 26 до 100 служители се задължават да наемат поне един служител с трайно увреждане. За администрациите с длъжности по служебно правоотношение до 25 служители не се предвижда задължение да наемат лица с трайни увреждания.
Промените предвиждат два вида процедури за назначаване на хора с трайни увреждания. Първият начин ще е чрез провеждане поне веднъж годишно на централизиран конкурс само за хора с трайни увреждания, който ще се организира от Министерството на държавната администрация и административната реформа и Института по публична администрация.
Вторият начин ще е чрез отделни конкурси, организирани от съответната администрация, която търси да назначи служител. Конкурсите ще са само за хора с трайни увреждания и ще се организират поне веднъж на четири месеца.
С промените в закона се регламентира и увеличение на размера на редовния платен годишен отпуск от 20 на 26 дни за държавните служители с трайно намалена работоспособност.
Въвежда се задължение за органите по назначаване за осигуряване на свободен достъп за хората с увреждания до сградите на администрациите и адаптиране на работните места на хората с трайни увреждания.
При нарушаване на тези разпоредби са предвидени глоби от две до пет хил. лв.
Средства за осигуряване на свободен достъп на хората с увреждания до сградите на администрациите и адаптирането на работните им места ще се осигуряват в рамките на капиталовите разходи по съответните бюджети на първостепенните разпоредители на бюджетни кредити.
Повече от 900 хил. са хората с физически увреждания в България, има заболявания по, които страната ни е водеща в Европа, съобщи днес председателят на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски.
Според Коралски, проблемите у нас на хората с физически увреждания са много по-големи от тези в други европейски страни.
В Европа средният брой на хората с увреждания е накъде към 12%, в Полша -към 20%, в Англия ? 22%.
"Не виждам основания да считаме, че при нас са по-малко. Драмата в страната ни е в това, че на практика увреждането прекъсва социалните контакти на много хора, като се започне от негостоприемната среда, неадаптираната администрация", каза Коралски.