М ВР е охранявало шефа на някогашната групировка СИК Младен Михалев - Маджо на 16 май в съдебната палата в София при явяването му като свидетел по делото за убийството на Милчо Бонев- Бай Миле.
Това заяви председателката на парламентарната подкомисия за контрол над спецслужбите Татяна Дончева, след като депутатите изслушаха зам.-министъра на правосъдието Димитър Бонгалов и началника на съдебната охрана Станислав Стефанов. Те трябваше да обяснят засилените охранителни мерки на палатата в онзи ден.
Дончева съобщи, че министърът на вътрешните работи Румен Петков лично е забранил на директора на Столичната полиция Румен Стоянов да се яви днес за изслушване в парламентарната подкомисия. Стоянов щял да бъде поканен повторно.
По-късно пресцентърът на МВР декларира, че "няма практика да бъдат викани професионални ръководители за изслушване в комисии и подкомисии".
Бонгалов и Стефанов обясниха, че засилените охранителни мерки са били предприети след получаването на
анонимно писмо,
в което пишело, че на 16, 17 или 18 май в палатата ще бъде извършено покушение.
Писмото било написано "в полицейска стилистика", според тях. Било дадено за експертиза в МВР. Според сигнала атентатът трябвало да бъде извършен от дрогиран човек, който щял да получи оръжието от служител на Съдебната охрана.
Според зам.-председателя на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Борислав Българинов операцията е била инсценировка на МВР и е била насочена за предпазването на Младен Михайлов - Маджо.
Няма нищо лошо, когато на някого е застрашен животът, да бъде предпазен по всякакъв начин. Трябваше обаче да се обяви пред обществеността, че на даден човек е застрашен животът и затова се вземат такива мерки за сигурност, а не да се правят инсценировки, каза Българинов пред репортери.
"При подобни ситуации трябва да има взаимодействие между личната охрана на застрашения и служителите на МВР, но не видяхме да има подобно нещо. Фактите говорят за некоректни отношения между определени личности от министерството с човека, който е бил застрашен", каза Българинов.
Според него такива мерки се възможни само за свидетел, който е под прикритие. Българинов предположи, че цялата инсинуация доказва по-приятелските отношения между министър Румен Петков и някогашният шеф на СИК.
Защо след като се твърди, че три дни има опасни дела (16, 17 и 18 май), и по тях има достатъчно много свидетели, а само един е защитен, как са решили, че точно на този свидетел ще дадат такава охрана и на никой друг?", попита Татяна Дончева. В анонимния сигнал за готвен атентат не ставало дума за кой свидетел става дума.
На въпроса ще пита ли Румен Петков дали е разпоредил охраната на Маджо, Дончева отговори: "Няма да го питам, защото не задавам въпроси, на които знам предварително отговорите, и не задавам въпроси, за да вляза с някого в умишлен конфликт".
Дончева обаче не каза какъв е отговорът на въпроса, който тя вече знае.
Една групировка не може да дойде на власт с един човек. Когато предупредих за заплаха, имах предвид не, че те присъстват във власт - те присъстват, имах предвид - да вземат всички ключови институции", каза Дончев в отговор на въпрос на журналист:
"Значи СИК вече е на власт и без Бойко Борисов? Чрез настоящ министър ли присъстват?", попита репортер.
Дончева отговори с въпрос: "Само с един министър ли присъстват?".
"Анонимният сигнал за терористична заплаха в Съдебната палата е груба полицейска инсценировка. Сценарият е писан някъде в канцелариите на МВР", каза пък депутатът Атанас Атанасов, бивш шеф на НСС.
Според него Младен Михалев-Маджо е бил охраняван така, за да се покаже публично, че властта стои зад него.
Утре, сряда, на заседанието на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред ще бъзе изслушано и обяснението на министър Петков.