Японските власти разрешиха на група от 26 журналисти да посетят АЕЦ "Фукушима-1" за пръв път след аварията, предизвикана от земетресението и последвалите го вълни цунами през март, предаде ИТАР-ТАСС.
Целта на акцията е да се види до каква степен Япония е успяла да стабилизира ситуацията и да се покаже, че положението вече е под контрол.
Чуждестранните журналисти бяха само четирима. Трима от тях са представители на телевизионни канали. Единственият "пишещ" журналист бе кореспондентът на "Ню Йорк таймс" в Япония, който "спечелил" мястото след разиграна лотария сред представителите на чуждестранни вестници и информационни агенции.
На журналистите било разрешено да вземат със себе си единствено писалка, бележник и диктофон.
После били откарани до "Фукушима-1" с два автобуса. Всички били облечени в защитни костюми и с дихателни апарати.
Равнището на радиацията около авариралата атомна електроцентрала, отчетено вътре в автобусите от индивидуалните дозиметри на всеки един от журналистите,
превишавало близо 250 пъти безопасната норма.
Според разкази на посетилите "Фукушима-1" журналисти първият енергоблок вече е покрит със защитен "калпак" от пластмасови листове.
Пораженията, нанесени от земетресението на трети и четвърти енергоблок - разрушени метални конструкции и срутени бетонни стени - още не са възстановени.
Вторият енергоблок е практически без повреди. Новата система за охлаждане на повредените реактори работи в непрекъснат режим.
По официални данни последствията от аварията във "Фукушима-1" ще бъдат
напълно ликвидирани за 30 години.
В момента всички усилия са насочени към осигуряване на стабилно охлаждане на реакторите.
Трусът на 11 март, последван от гигантско цунами, спря подаването на електричество от АЕЦ "Фукушима-1", което предизвика верига от аварии, съпроводени с изтичане на радиация във водата и почвата. Близо 80 хил. жители бяха евакуирани от 20-километровата зона около централата.
В плодовете, зеленчуците, месото и други продукти от префектура Фукушима и съседни райони бе открито повишено съдържание на радиоактивни елементи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!