А дминистрацията на Доналд Тръмп ще даде зелена светлина за първата си продажба на военна техника за Украйна от началото на мандата му, което е ясен сигнал, че подписаното тази седмица споразумение за минерални ресурси между двете страни може да отвори пътя за подновени оръжейни доставки.
Държавният департамент на САЩ е издал удостоверение за предложен лиценз за износ на „военно оборудване и услуги на стойност 50 милиона долара или повече“ за Украйна, става ясно от официална комуникация до Комисията по външни отношения на американския Сенат, пише The Guardian. Това би било първото подобно разрешение, след като Тръмп спря цялата военна помощ за Украйна малко след като пое поста.
Trump approves first direct commercial arms sale to Ukraine for $50 million.
— Tymofiy Mylovanov (@Mylovanov) May 1, 2025
Yesterday I thought that the new framework agreement strengthens Ukraine position with the U.S. Today we’re seeing the results. 1/ pic.twitter.com/7nLRt4NbiU
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви в четвъртък вечерта, че подписването на дълго обсъжданото споразумение за достъп до минерални ресурси — при значително по-благоприятни условия за Киев от очакваното — е резултат от срещата му с Тръмп по време на погребението на папата, проведено в събота.
„Сега имаме първия резултат от срещата във Ватикана, което я прави наистина историческа. Очакваме и други резултати от нея“, заяви Зеленски в традиционното си вечерно видеообръщение.
Той определи сделката като „истински равноправна“, отбелязвайки, че тя създава „възможност за сериозни инвестиции в Украйна“.
Старши съветник на украинския президент съобщи, че Киев се надява скоро да бъдат подновени доставките на оръжие.
„Няма пряка формулировка, в която да пише: 'ще получите точно тези оръжия', но сделката отваря възможност за паралелни разговори относно закупуване на въоръжение“, заяви Михайло Подоляк в интервю, дадено в Киев. „Американската страна вече е отворена към такива преговори“, добави той.
Първият вицепремиер на Украйна Юлия Свириденко подписа споразумението във Вашингтон в сряда, заедно с американския министър на финансите Скот Бесент. Висши представители на САЩ съобщиха пред медиите, че се очаква украинският парламент да ратифицира документа в рамките на една седмица. Споразумението предвижда създаването на общ фонд, финансиран от нови лицензи за добив на стратегически минерали, нефт и природен газ.
След няколко седмици, в които Тръмп демонстрираше по-мека позиция към Русия и твърда спрямо Украйна, властите в Киев се надяват, че динамиката се променя. Зеленски отбеляза, че условията по споразумението са „значително променени по време на преговорите“ и че то вече представлява „истински равноправна сделка, която позволява инвестиции в Украйна“.
Най-важното е, че от обхвата на документа са изключени средства, вече предоставени на Украйна като военна или хуманитарна помощ, които Тръмп нееднократно заявяваше, че иска да бъдат компенсирани. Споразумението изрично гласи, че то трябва да се прилага по начин, който не възпрепятства интеграцията на Украйна в Европейския съюз, както и че американските компании няма да имат монопол върху инвестициите, а само правото да участват в конкурси при равни условия.
Окончателният вариант на договора е резултат от почти тримесечни преговори, след като първоначалният проект, донесен в Киев от Бесент, беше отхвърлен от Зеленски като прекалено наказателен. Последващата церемония по подписване, планирана за февруари в Белия дом, се провали, след като Тръмп и вицепрезидентът Джей Ди Ванс отправиха остри критики към Зеленски по време на среща в Овалния кабинет, което доведе до преждевременно прекратяване на разговорите и настояване президентът на Украйна да напусне.
Попитан как Киев е успял да подобри условията по сделката, Подоляк обясни, че реалните преговори са се водили в съвсем различен тон от публичните изявления на Тръмп.
„Такъв е стилът на тази администрация – много агресивна комуникация. Допускат изтичане на информация за най-тежките условия и така нататък, но в действителност водят нормални преговори и може да се постигне резултат“, каза той. „Използват тази агресия, за да подобрят стартовата си позиция“, добави Подоляк.
Той също така уточни, че тъй като сега доставените от САЩ оръжия ще трябва да бъдат купувани, Украйна ще трябва да бъде по-внимателна в исканията си. „Скоро ще стане ясно кои точно оръжия са ни най-необходими. Например, ако можем да произвеждаме собствени дронове, ще го правим тук. Но има критични видове въоръжение, които се произвеждат само в Съединените щати“, посочи той.
Зеленски по-рано изрази интерес към закупуването на системи за противовъздушна отбрана Patriot на стойност десетки милиарди долари, като предложи финансирането да бъде осигурено от европейски съюзници или чрез новосъздадения минерален фонд.
Не е ясно какъв точно вид оръжия или услуги включва споменатата в момента сума от 50 милиона долара. Съгласно Закона за контрол на износа на оръжие, Държавният департамент на САЩ е длъжен да информира Конгреса за всички значителни продажби на военна техника и услуги.
Разрешението е поискано за пряка търговска продажба, която позволява трансфер на „отбранителни изделия или услуги, произведени по лиценз на Държавния департамент, директно от американската индустрия към чуждестранен купувач“. Информацията за предстоящата сделка беше публикувана за първи път от Kyiv Post.
Последният пакет от военна помощ за Украйна беше одобрен по времето на администрацията на Джо Байдън, когато Конгресът разреши разходи в размер на 1 милиард долара, като част от усилията да се ускори предоставянето на въоръжение преди встъпването в длъжност на Тръмп.
Реакцията на Русия към новото споразумение с минерали е относително сдържана, с изключение на бившия президент Дмитрий Медведев, който го определи като „бедствие за Зеленски“. „Тръмп е пречупил киевския режим до степен, в която те ще трябва да плащат за американската помощ с националните си природни ресурси“, написа той в канала си в Telegram.
„Сега украинците ще плащат за военните доставки с богатствата на една изчезваща държава“, добави той.