В учебниците по география за четвърти клас, които се използват от тази учебна година в Албания, е записано, че страната се простира в много по-големи размери, отколкото е в действителност, съобщава в. "Новости".
Според изданието в "своята държава" албанците "включват"
територии, които принадлежат на Сърбия, райони от Черна гора,
половината от северозападна Македония, както и северната част на Гърция.
Информацията, че албанските учебници съдържат подобни "данни" бе критикувана силно в Атина.
Вместо да обучават децата с факти, те им предлагат визията за "Велика Албания",
чието съществуване се подкрепя с лъжливи исторически данни, коментират гръцки представители.
Терминът "Велика Албания" включва земи извън държавата Албания, които повечето албанците приемат за част от родината, заради настоящето или историческото присъствие на албанци в тези територии.
Става въпрос именно за Косово, части от Южна Черна гора, Северозападна Гърция, западната част на Македония и райони в Сърбия.
Идеята за "Велика Албания" се ражда още през XIX в.
Някои разглеждат обявяването на независимост от Косово в известна степен като успех по пътя за осъществяването й, но ООН ясно заяви, че анексиране на Косово от друга държава няма да е възможно.
В приучване на програмата за развитие на ООН, проведено през 2007 г. само 2,5% от албанците в Косово са на мнение, че сливането с Албания ще е най-доброто решение за Косово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!