Гръцките полицаи използваха сълзотворен газ днес, за да разпръснат няколкостотин души, които ги замерваха с камъни и коктейли Молотов пред парламента в центъра на Атина.
На площад Синтагма в гръцката столица над 50 хил. души демонстрират срещу новите мерки за икономии.
По информация на ИТАР-ТАСС около 300 анархисти с черни маски и мотоциклетни каски на главите се появили на площада и започнали да замерват с камъни и бомбички представители на синдиката ПАМЕ, участващи в мирния протест пред парламента.
Синидкалистите се построили във верига, за да попречат на анархистите да проникнат до стените на парламента и да влязат в сблъсък с полицейския кордон, охраняващ сградата.
Синдикалистите започнали да събират хвърлените срещу тях камъни и на свой ред да ги хвърлят обратно срещу анархистите.
Полицията употребила сълзотворен газ, за да раздели двете групи.
Според Асошиейтед прес най-малко 10 души са потърсили медицинска помощ след инцидента, повечето заради лицеви рани, но двама от тях са получили сериозни наранявания.
Протестиращите се събраха в очакване на вота за нов пакет крайно непопулярни мерки за икономии, които трябва да осигурят нови средства от чуждестранните кредитори, предназначени да спасят страната от фалит.
На втория ден от общата стачка, която парализира цялата страна, няколко отделни протестни митинга се сляха на площад Синтагма пред сградата на парламента, където вчера протестираха над 100 хил. души.
Макар че вчерашните протести бяха общо взето мирни, те бяха помрачени от нападения срещу полицаи и обществена собственост. Полицията съобщи, че при сблъсъците са били ранени най-малко 50 полицаи и трима протестиращи.
Полицията съобщи, че поне 50 хил. души са се стекли днес на площада и множеството непрекъснато нараства.
По-рано членове на прокомунистически синдикат се опитаха да блокират сградата на парламента и да попречат на депутатите да влязат в нея, а полицията блокира улиците около сградата.
Законопроектът за нови икономии бе одобрен на първо четене снощи, а днес депутатите трябва да го гласуват по точки.
Той предвижда замразяване на колективните трудови договори и увеличение на данъците, както и прехвърляне до края на годината на 30 хил. държавни служители в т. нар. "трудов резерв", където до уволнението си те ще получават 60% от заплатите си.
Законопроектът предвижда още единна схема за заплати в държавния сектор, която ще премахне даваните досега бонуси и надбавки.
Очаква се законопроектът да бъде приет, макар че депутати от управляващата партия ПАСОК изразиха несъгласие с някои от положенията в него.
Разногласията могат да отслабят минималното мнозинство на управляващата партия на премиера Папандреу, която има 154 от общо 300 места в парламента.
Преди две години ПАСОК разполагаше със 160 места в парламента, но Папандреу бе принуден да отстрани шестима депутати, които отказаха да следват партийната линия при гласуватнето на ключови мерки за икономии.
Финансовият министър Евангелос Венизелос отправи силен призив към депутатите от управляващата партия и от опозицията да гласуват законопроекта, като предупреди, че неприемането му ще бъде "пагубно".
"Ако законът или някоя отделна част от него не бъдат приети, особено тези, които кредиторите и страните от еврозоната смятат за символична и политическа необходимост, няма надежда нито аз да отида на срещата на еврогрупата в петък, нито пък премиерът на срещата на върха в петък", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!