А мериканският президент Джо Байдън заяви, че първата среща на върха във Вашингтон с лидерите от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) бележи началото "на нова ера" в отношенията между САЩ и 10-членната организация, предаде Ройтерс.

Американски конгресмен: Не давайте и цент за Зеленски

В обща "декларация за визията" в 28 точки двете страните предприеха символична стъпка, както казват анализатори, ангажирайки се да повишат равнището на отношенията си от "стратегическо партньорство" на "всестранно стратегическо партньорство" през ноември.

Байдън подписа закон, свързан с Украйна

Относно Украйна те потвърдиха позицията си за "зачитане на суверенитета, политическата независимост и териториалната й цялост". Според регионален експерт тази формулировка стига по-далеч от предишните изявления на АСЕАН.

Декларацията не осъжда поименно Русия за нахлуването й в Украйна на 24 февруари.

Правителството на Байдън се надява тази среща да покаже, че САЩ остават фокусирани върху Индо-Тихоокеанския район и предизвикателството в дългосрочен план, което представлява Китай. Вашингтон разглежда Китай като главен конкурент на САЩ въпреки инвазията на Русия в Украйна. Американският президент се надяваше също да убеди държавите от АСЕАН да заемат по-твърда позиция за руската инвазия в Украйна.

"Голяма част от историята на нашия свят през следващите 50 години ще бъде написана в страните от АСЕАН, а отношенията ни с вас са бъдещето в следващите години и десетилетия", заяви Байдън пред лидерите от Асоциацията. Той определи партньорството САЩ-АСЕАН като критично и обяви че двете страни поставят началото на нова ера в отношенията си.

Байдън: Путин няма изход от войната

В края на двудневната "специална среща на върха" Байдън обяви, че номинира един от висшите си съветници по въпросите на националната сигурност - Йоханeс Ейбрамс - за посланик в АСЕАН, отбелязва Асошиейтед прес. Номинацията на Ейбрамс, която подлежи на утвърждаване в Сената, бе огласена, след като в четвъртък Белият дом обяви, че САЩ ще отпуснат над 150 милиона долара за нови проекти в областта на климата, морската и здравната инфраструктура в Югоизточна Азия.

В АСЕАН членуват Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Мианма, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Японските ракети уплашиха Източна Азия

Японските ракети уплашиха Източна Азия

Свят Преди 5 часа

Токио засилва трупането на военен потенциал

Затвориха плаж "Изток" в Свети Влас заради фекални води

Затвориха плаж "Изток" в Свети Влас заради фекални води

България Преди 6 часа

Ще съставят акт за нерегламентирано заустване на непречистени отпадъчни води в Черно море

Пожарът от взривения склад с боеприпаси пламна отново

Пожарът от взривения склад с боеприпаси пламна отново

България Преди 9 часа

Предстои обезвреждане на установени опасни взривни вещества в района

Отстраниха 27-килограмов тумор от жена в София

Отстраниха 27-килограмов тумор от жена в София

България Преди 9 часа

Пациентката първоначално не потърсила медицинска помощ заради страх от оперативна интервенция

Историческо - Ливан премахна смъртното наказание

Историческо - Ливан премахна смъртното наказание

Свят Преди 10 часа

Така Ливан става първата държава с основно арабско население без екзекуции

Новият механизъм за минималната заплата трябва да съчетае покупателната способност и издръжката на живот с движението на възнагражденията и производителността на труда.

Как ще се определя минималната заплата от 2027 г.

Парите ни Преди 11 часа

Правителството, синдикатите и работодателите се разбраха за критериите, но преговорите за новия механизъм продължават

Българка даде шанс за живот на трима в Германия

Българка даде шанс за живот на трима в Германия

България Преди 11 часа

От Министерството на здравеопазването и ИАМН изразяват своята най-дълбока признателност и поклон пред близките на починалата жена

Задържаха варненец за блудство с момче в Своге

Задържаха варненец за блудство с момче в Своге

България Преди 11 часа

Той е използвал заплахи, за да принуди жертвата

В Унгария избраха нов президент

В Унгария избраха нов президент

Свят Преди 11 часа

73-годишният юрист Андраш Бака беше избран с тайно гласуване със 140 гласа „за“

Над 179 000 души работят по трудов договор на 4 часа дневно, показват данните на НАП, поискани след споровете около новото изчисляване на трудовия стаж.

Колко хора ще засегне новото правило за трудовия стаж при работа на 4 часа

Парите ни Преди 11 часа

Промяната вече е оспорена пред Конституционния съд

Младежи от групата, винена за убийството на Георги Кузев, пребили чужденци и се снимали

Младежи от групата, винена за убийството на Георги Кузев, пребили чужденци и се снимали

България Преди 12 часа

Престъплението е разкрито при разследването на убийството на Младежкия хълм

<p>АЕЦ &quot;Козлодуй&quot; с превантивни мерки заради Дунав, блоковете работят по график</p>

АЕЦ "Козлодуй" с превантивни мерки заради нивото на река Дунав, блоковете работят по график

България Преди 12 часа

Екипите следят денонощно нивото на реката и почистват съоръженията за охлаждащата вода

Жена е тежко ранена, повлече я струя от самолет

Жена е тежко ранена, повлече я струя от самолет

Свят Преди 12 часа

52-годишната жена е получила тежка черепно-мозъчна травма

Голямата компания отблизо – първите впечатления на стажантите във Vivacom

Голямата компания отблизо – първите впечатления на стажантите във Vivacom

Любопитно Преди 12 часа

Реални проекти, подкрепящи екипи и свободата да учиш превръщат първите седмици в професионално приключение

Удариха кораб край Йемен, има жертви

Удариха кораб край Йемен, има жертви

Свят Преди 12 часа

Това съобщи британската Служба за морски търговски операции