От 8 до 35% ще поскъпне топлонергията в различните градове от 1 юли.
В изчисленията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обаче не е включено очакваното увеличение на природния газ.
По думите на председателя й Ангел Семерджиев то ще добави допълнителни 10% в новите тарифи за топлоенергията.
След днешното заседание на комисията той отбеляза, че ще се използват всички възможности в рамките на закона цените да бъдат приемливи.
Увеличения, по-големи от 15%, са трудно постижими на пазара, те ще бъдат умерени, заяви председателят на регулатора.
Какви да са окончателните тарифи, ще се обсъжда през следващите няколко седмици. От ДКЕВР предлагат цената на парното и топлата вода за мегаватчас без ДДС да се увеличи както следва:
с 10,8% в София,
с 11,2% в Пловдив,
с 22,5% във Варна,
с 10% във Велико Търново,
с 26% във Враца,
с 15,9% в Русе,
с 14,25% в Перник,
с 35% в Габрово,
със 7,7% в Плевен.
Цената намалява минимално единствено в Бургас - с 0,4%.
Ако тези предложения от проектодоклада на комисията се запазят и увеличението на природния газ е с около 15%, върху обявените цени ще трябва да се прибавят още около 10%, отбеляза Ангел Семерджиев.
Той каза, че при малките топлофикации ще се наложи значително повишение, защото резервите им са недостатъчни - за разлика от по-големите дружества.
Той обясни, че всяко дружество ще бъде разглеждано поотделно и ще бъдат отчетени най-необходимите условия, за да не се застрашава начина, по който функционират топлофикациите.
През зимата цената на природния газ беше задържана и дружествата работеха при сравнително добра обстановка, каза председателят на ДКЕВР и заяви, че те трябва да се справят с трудния период и да намерят начин да не искат голямо увеличение на цените.
Семерджиев потвърди опасенията, изразени от журналисти, че драстичното увеличение на цените на услугата ще откаже и малкото останали клиенти на топлофикациите.
Точно затова сме подходили ограничително по отношение на разходите им, отбеляза той. Дружествата обаче възразиха срещу това искане.
Всяка икономия, осъществена чрез орязване на разходи за обезпечаване на доставките, може да доведе до по-висока аварийност по топлопреносната мрежа или в производствените централи, коментира пред журналисти председателят на Асоциацията на топлофикацинните дружества Валентин Терзийски.
От друга страна, всички дружества в енергийния сектор са взаимносвързани и за да се направи баланс в енергийната система, трябва да се огледат и трите енергийни доставчика - топлофикационни дружества, електропроизводствени и снабдителни дружества и газоразпределителни дружества, каза Терзийски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!