Който е взел решение да вложи половината държавни пари в една банка, трябва да даде обяснение. Така президентът Георги Първанов коментира новината, че 48% от парите на стратегическите държавни предприятия в страната са в Корпоративна търговска банка.
От Мадрид, където участва в среща на високо равнище на страните от ЕС, Латинска Америка и Карибския регион, той изрази мнение по актуалната тема у нас - запълването на бюджетния дефицит със средства от фискалния резерв.
Първанов отбеляза, че пипането му в настоящия момент е един много рисков ход.
По думите му това би могло да създаде доста сериозно недоверие във външните инвеститори и да разколебае българския бизнес.
Президентът коментира пред журналисти, че споделя мнението на експерти и политици от различни партии, които призоваха да не се пристъпва към такава мярка.
Относно дневния ред на срещата в испанската столица Георги Първанов каза, че финансовата криза е изместила предварително начертаната програма.
Колегите му от ЕС, Латинска Америка и Карибите са се обединили около мнението, че трябва да се работи с ускорени темпове за нова международна система на контрол на финансите. Президентът е изтъкнал, че успоредно с това трябва да се мисли за стратегия, която да съчетава непосредствените антикризисни мерки с дългосрочна стратегия за регионално и глобално развитие по подобие на документа "Европа 2020".
Първанов е изразил мнение, че трябва да се търсят такъв тип мерки, които да не орязват драстично разходите за образование, наука и иновации.
Той е припомнил, че от преди няколко години има решение на ЕС за Латинска Америка и Карибите за създаването на единно пространство на знанието и то трябва да бъде изпълнено със съдържание, за да може на изхода от кризата да имаме една качествено нова икономика.
На форума председателят на Европейската комисия Жозе Барозу опровергал опасенията, че кризата с еврото е краят на Европейския съюз. Той е заявил увереност, че Европа ще излезе от нея по-силна.
На въпрос дали е останал с впечатление, че България е в по-добро положение от много европейски държави, както се твърди у нас, Георги Първанов коментира, че страната по всички данни на европейските и световните финансови институции не е излязла от незавидното положение, в което се намираше и преди кризата.
Даже бих казал по-скоро обратното, допълни президентът.
Ние виждаме, че в Европа има едни вече по-обнадеждаващи данни относно ръста на БВП, финансовите аспекти на кризата, посочи той и отбеляза, че в разговорите, които е имал с президентите на Бразилия, Перу и Доминиканската република те са изтъкнали доста по-респектиращи данни от онова, с което страната ни може да се похвали - ръст от порядъка на 5-6%, мерки за овладяването на безработицата с откриването на стотици хиляди нови работни места.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!