Нашата планета Земя е покрита с около 71% от соленоводни океани, а останалата част са континенти, острови, реки, езера. За да се преборим с всички замърсители и да опазим водите всичко зависи от нас хората. В нашето ежедневие многократно използваме водните богатства. Човек използва водата за пиене, за битови нужди, в промишлеността, след нейната употребата се превръщат в отпадъчни. Ако условията на Земята не позволяват да се реализира кръговратът на водата, то тя би останала в моретата и океаните. Затова под действието на Слънцето водата се изпарява. Част от нея се втечнява и образува облаци, а с помощта на ветровете облаците се пренасят над сушата. И водата отново попада на Земята под формата на дъжд, сняг или град. Част от дъждовните води се събират в реките, а друга част в подземните води. И така с помощта на кръговрата реките връщат отново водата в моретата и океаните.
След всичко предоставено ни наготово, трябва да помислим и върху проблема как да предпазим водата от замърсители. За да намалим и предпазим водните басейни от различните производства трябва да се пречистват, преди да се изпуснат в реките или в морето. Според мен в България има нужда от повече водопречиствателни станции. Да има специални съоражения където да се събират твърдите частци – пясък, глина, малки скални частици и да се отстраняват чрез филтриране. За да се намалят вредните примеси да се използват специални вещества, чрез който да се превръщат в безвредни утайки. Добре е също така, преди да бъдат пуснати във водната мрежа, водите да се пречистват чрез специална обработка. Има няколко начина, който могат да помогнат за механичното, биологично и химично отчитане, утаяване – филриране – хлориране.
На където и да се обънеш, непрекъснатото отделяне на газовете от автотранспорта и енергетиката, които се отдеят като киселинните дъждове и замърсяват повърхностните води. Отделянето на промишлените отпадъци води до загиване на водните обитатели. Много опасен е също нефтът, разлян от танкерите, който се разпространява на голяма площ върху водата. Задържат се опасни замърсители по повърхността и отровните вещества не позволяват на кислорода от въдуха да се разтваря във водата. А без кислород е застрашен животът на всички водни обитатели. Моето мнение е, че трябва да се замисилим за по-добър контрол и да се предприемат мерки, за да се осигури чистата питейна вода за населението.
На язовирите, езерата, изворите, потоците да се засили охраната. Да се предприеме почистване по бреговете на реките и всички водни богатства и да се построят нови пречиствателни станции. Необходимо е всеки един жител да допринесе и да се предприемат строги мерки в опазването на водите, което е едно от жизнено важните дела. Най-малкото, с което можем да бъдем полезни, е да не си хвърляме отпадъците, където ни падне. Ако всеки се замисли и го спазва ще помогне да не се замърсява околната среда в частност водата. У нас много от водните ресурси като една от тях е река Дунав се изпозват за водоснабдяване. Само мога да кажа: ПАЗЕТЕ И ЦЕНЕТЕ ТОВА, КОЕТО ВИ Е ПРЕДОСТАВЕНО ОТ МАЙКАТА ПРИРОДА.