П редседателят на Българския червен кръст (БЧК) Христо Григоров, разследван от НСБОП за злоупотреби с хуманитарна помощ, заяви, че по-рано с него са водени разговори да се кандидатира за президент на изборите тази есен. Той отказа да съобщи коя политическа сила му е отправила предложението, но заяви, че категорично отказал.
Сред парламентарни репортери отдавна се говори, че предложението е било направено от председателя на ДСБ, бивш премиер и бивш лидер на СДС Иван Костов.
В интервю за Би Ти Ви в неделя Григоров благодари на Иван Костов, който до този момент бил единственият политик, защитил БЧК от отправените обвинения.
Григоров, който на 10 февруари бе освободен от ареста с решение на апелативния съд, декларира в предаването "В десетката", че БЧК работи по строги правила, по вътрешно нормативни актове, които не дават никаква възможност за злоупотреби.
"От получаването на хуманитарната помощ до нейното излизане от складовете на БЧК има абсолютен контрол, прозрачност и това се доказа, и в съда", заяви Христо Григоров.
Според него петното върху БЧК като най-старата благотворителна организация и върху България е голямо и затова настоява Международната организация на Червения кръст да извърши независим одит.
Григоров настоява сигналите за злоупотреби да бъдат разследвани и от специална парламентарна комисия.
През 1993-1994 г. между БЧК и Главното мюфтийство е бил изграден съвместен фонд за подпомагане на районите със смесено население. По това време главен мюфтия е бил Селим Мехмед, а самият Григоров още не е работел в структурите на БЧК.
По договора с мюфтийството пристигнали два хуманитарни конвоя - камион с масло и камион с шапки и пуловери. БЧК приел тази хуманитарна помощ по изричната молба на тогавашния мюфтия.
"Ние ги освободихме тези пратки, приехме ги в склада на БЧК и ги предадохме на получателя, това е мюфтийството, с необходимите документи и подписи. И отделно, когато ние ги предадохме на мюфтийството, получихме и декларация от тях, че тези помощи няма да бъдат продавани, а ще бъдат използвани за хуманитарни цели", обясни Христо Григоров.
Той добави, че БЧК няма контролни функции и след предаването на помощта за нея са отговаряли хората от мюфтийството.
След ареста на шефа на БЧК вътрешният министър Румен Петков беше категоричен, че "това, което е отработено със следствието и с прокуратурата" по отношение на Христо Григоров, "е достатъчно впечатляващо".
Петков няколко пъти заяви, че "злоупотребите са за милиони и че извършените нарушения не могат да бъдат направени от един човек, защото е създадена организация".
Според Христо Григоров министърът взима решения на базата на доклади от "неговите подведомствени" и "там някъде е скъсана връзката".
"Министърът говори за милиони, а всъщност се касае за един ТИР с шапки и пуловери, защото за маслото ...вече има документи, че е получено. Така че тази информация, която е стигнала до него, не е точна. А отделно се говори за канали, за медикаменти, във вестниците се изписаха огромни неща. Ами, трябва да ви кажа - досега никой и никъде в обвиненията не говори за медикаменти. Ето, това е също една част от непрофесионалната информация", каза председателят на БЧК.
По време на изказването си пред съда на 6 февруари той заяви, че процесът срещу него е плод на "активна разработка, която връща България във времето на Държавна сигурност".
Той е убеден, че петното, хвърлено върху него и БЧК ще бъде изчистено с помощта на институциите, но засега не коментира дали ще търси някакви морални претенции по повод отправените обвинения.
В петък Националният съвет на БЧК подкрепи председателя си със специална декларация, в която се заявява, че отправените към него и към БЧК обвинения са неоснователни. Националният съвет на БЧК настоя за бързо, обективно и безпристрастно изясняване на обстоятелствата от страна на компетентните органи.