В ъпреки протестите на еколози, в България се строи нова атомна централа.
Проектът получи европейско финансиране и ще бъде реализиран със съветска технология, пише румънският в. "Журналул национал" в материал под заглавие "Централа от старо желязо" и подзаглавие "Атомна бомба на 100 км от Букурещ".
Изданието цитира позицията на екологичната организация "Приятели на Земята Европа", че АЕЦ Белене се строи със съветски елементи, които са излезли от употреба.
Централата в Белене, на 100 км от Букурещ, бе предмет на оплаквания през 90-те години от страна на Румъния и на редица екологични организации и се стигна до отказ от изграждането й, припомня изданието.
Неотдавна обаче проектът бе подновен, а в Букурещ не се казва нищо, макар че преди години централата бе смятана за голяма опасност.
Миналата година президентът Бъсеску похвали проекта и "отличното румънско-българско сътрудничество", посочва "Журналул национал".
Вестникът пише, че за днешната ситуация в Белене е сигнализирало радио "Дойче веле".
Изданието посочва, че френската банка "BNP Paribas" е спечелила обществена поръчка за 250 млн. евро, с които ще бъде построен първият сегмент на централата.
Това предизвика протести на екологични организации в Париж и други френски градове, както и в Берлин и Амстердам.
Вестникът посочва, че други 11 европейски банки, сред които "Уникредит", "Дойче банк", "Сосиете Женерал" и "Креди Сюис", са отказали всякакво участие в проекта.
Румънският вестник цитира и думите на директора на "Приятели на Земята Европа" Даниел Майерс, че при изграждането на АЕЦ Белене ще бъдат използвани части, които са били предназначени за първия проект.
Това е руски модел, който досега е използван само в Индия и Китай. Не е много ясно как ще работи и дали е безопасен за населението, защото представлява комбинация между руска технология и няколко западни компонента, заявил Майерс пред "Дойче веле".
Според него при търга е имало нередности, отбелязва "Журналул национал".
Имаше и една канадска компания, която искаше да строе Белене, но се отказа заради извършените злоупотреби при обществената поръчка. Българите искаха руснаците, а не канадците, заявил Майерс.
Вестникът пише още, че редица руски банки проявяват интерес към финансирането на АЕЦ Белене. За завършването на проекта са нужни 4 млрд. евро.
Българският печат писа обаче, според германското радио, че независимо коя компания бъде избрана, тя ще бъде контролирана от руския гигант "Газпром", който е свързан с Кремъл и представлява "енергийното оръжие" на Путин.
"Газпромбанк" притежава 51% от акциите на "Атомстройекспорт", която ще ползва като подизпълнител френската компания "Фраматом".
Проектът предвижда изграждането на два реактора VVER, руска концепция от по 1000 мегавата, идентични с пети и шести блок на АЕЦ Козлодуй, посочва "Журналул национал".