Б ританските учени съветват семействата, в които има кърмачета да прекратят или намалят до минимум използването на дезодоранти и освежители за въздух, съобщава Би Би Си.
Изследователи от Университет в Бристол, Великобритания са установили, че в домовете, където се използват твърди освежители и аерозоли, децата имат с 32% по-често чревни разстройства, с 10% по-често жените страдат от главоболие и с 26% по-често са склонни към депресия.
Д-р Александра Фароу, ръководител на изследването, подчертава, че все пак "по-чистият въздух не винаги означава по-здравословно". Тя пояснява,че лимоновият сок освежава не по-лошо въздуха и е абсолютно безопасен за здравето.
Специалистите твърдят, че лаковете за коса и дезодорантите задължително трябва да преминават през контрол за безопасност, преди да попаднат в магазините.
Очаква се още тази година властите в Швеция и Дания да въведат забрана за използването на парфюмерията и освежителите на обществени места, информира Zdrave.bg.
В Дания забраната ще засегне първо посетителите и служителите на градската и районна управа, а в Швеция - пътниците в обществения транспорт. Според социолозите, около 1/3 от населението на двете страни реагира тежко на различните аромати.
В Швеция вече са водени съдебни дела срещу употребата на парфюми и дезодоранти. В обществения транспорт има специални места в задната част на превозното средство за любителите на аромати, а на страдащите от алергии се предоставят предните седалки.
Специалистите подчертават, че изкуствените аромати на обществените места са голям проблем, защото могат да предизвикват пристъпи на астма, умора, главоболие, гадене, загуба на концентрацията, раздразнителност и кожни възпаления.