М инистърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров се обяви в подкрепа на идеята на бизнеса в условия на финансова криза в България да се въведе еврото като паралелно платежно средство.
Пред участниците в кръгла маса "Сивата икономика в България по време на икономическа криза" той посочи, че икономическото министерство подкрепя тази идея.
Според Димитров това ще е ефективно средство за справяне с инфлацията и нейното влияние върху покупателната способност на лева.
Министърът на финансите Пламен Орешарски обаче каза, че не мисли, че въвеждането на евро в България - било то паралелно, едностранно или под друга форма, носи някакви плюсове, в замяна на това обаче, по думите му, може да донесе много минуси.
Една от мерките за финансова стабилност и задържане на валутния борд е, да се въведе еврото като паралелно платежно средство, което ще помогне да се справим с инфлацията, поясни Петър Димитров по време на кръглата маса.
По-късно пред журналисти той се аргументира, че въвеждането на еврото като паралелно платежно средство ще допринесе за това българският бизнес да има по-добри конкурентни позиции при износа, а също с въвеждането на еврото ще се преодолее зависимостта, която произтича от факта, че разликата между инфлацията в България и еврозоната се отразява върху лева и влошава позициите на износа.
Приемане на еврото като сценарий за запазване на макроикономическата и финансовата стабилност на страната по време на криза предложи в антрикризисния си план Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
Други мерки за финансова стабилност, които министър димитров посочи, са по-лесното отпускане на кредити и намаляване лихвения процент на БНБ.
Димитров заяви още, че правителството ще иска финансиране от 200 млн. евро през европейския инвестиционен фонд.
Като друга радикална мярка за справяне с финансовата криза, икономическият министър посочи въвеждането на данъчни карти.
Този вид карти са подобни на кредитните карти, но служат за покупки на дребно и размера на кредите в тях ще бъде равен на декларираните доходи за предходната година.
В момента се водят преговори с Европейската банка за възстановяване и развитие за още 100 млн. евро, а в петък предстои на заседание Комисията по наблюдение на конкурентоспособността да изтегли още 45 млн.евро.
Министър Димитров предложи още да се направи държавен инвестиционен фонд в размер на 2 млрд. лв., като средствата да бъдат насочени към модернизиране на инфраструктурата.
Държавата ще предприеме изграждането и на мрежа от инвестиционни паркове с капацитет 100 млн. лв. Първият от тях ще е готов най-вероятно в началото на 2009 г., когато ще стартира изграждането на поне още 20 такива паркове, обясни още Димитров.
Стартирането на производство на български автомобили през следващата година, също ще бъде приоритетно в справяне на страната с кризата, каза още той.