Б ългария има положителен търговски баланс с Китай, за разлика от повечето европейски страни. Това заяви заместник-министърът на икономиката и енергетика Красин Димитров, който участва във форума "Готови ли сте за бизнес в Китай", предаде репортер на БГНЕС.
Асоциацията на българските износители /АБИ/, съвместно с Европейския център за малки и средни предприятия в град Пекин организираха семинара, на който бяха обучени над 100 компании, изявили желание да правят бизнес в Поднебесната.
"България има традиционни отношения с Китай. През последните години имаме много интензивни връзки. За 2012 спрямо 2011 имаме 8% ръст в търговските ни взаимоотношения", заяви заместник-министърът на икономиката Красин Димитров. Той подчерта, че основната част от този ръст се пада на износа на наши стоки за Китай. "Експортът възлиза на над 1,180 милиарда долара, а целият стокообмен е 1,700 милиона долара, т.е. вносът от Китай е значително по-малък", съобщи положителната тенденция заместник-министър Димитров. Той посочи, че за 2013 все още разполагаме само с междинните данни от шестмесечието – имаме 1,184 милиона долара стокообмен.
Коментирайки структурата на вноса и износа. Димитров отбеляза, че нашата страна изнася предимно храни. "България е единствената страна от ЕС, която може да изнася зърно и царевица в Китай. Изнасяме млечни продукти, минерална вода и вина, а също така машини и електроника ", каза той. От Китай внасяме почти всичко, защото те са най-големият производител в света, включително маркови западни стоки, които се произвеждат в Поднебесната.
Красин Димитров заяви, че през следващите години КНР се очаква да осъществи 30% от световния икономически растеж. "Ние се надяваме, че чрез мерките, които предприемаме в министерството и търговско-икономическите ни служби в Китай, ще подпомогнем българския бизнес да излезе на този пазар и да осъществи търговски сделки", каза той.
Заместник-министърът на икономиката говори за китайските инвестиции в България. "Водим с китайската държава много разговори за инвестиции, особено в областта на големите инфраструктурни проекти. Например, магистралата Черно море и подобни на нея", заяви той и добави, че китайската страна е запозната с техническите показатели и изследването за осъществимост на проекта. "В момента преценяват възможността за собственото си участие в него", каза още заместник-министър Красин Димитров.
Обучението, организирано от АБИ, е насочено към малки и средни предприятия с интерес да стъпят на китайския пазар и да развиват бизнес и търговски взаимоотношения с китайските компании. На форума присъстваха повече от 100 компании – производители и търговци на храни и напитки, козметика, фармацевтични продукти, химическата индустрия и туризъм.
Семинарът е част от програмата на АБИ за насърчаването на българските компании да предприемат първи стъпки към нови перспективни пазари и да разширяват пазарното си присъствие там. Семинарът предостави систематизирана информация за бизнес средата в Китай, особеностите на търговията в азиатската държава, законодателството, стандартите и изискванията за съответствие при износ за Китай, защитата на интелектуалната собственост.
АБИ е създадена да промотира българския износ на световните пазари. Тя е изцяло експортно ориентирана организация, която обединява фирми от различни сектори на българската икономика. Към момента членовете на АБИ формират над 30% от общия износ на страната. /БГНЕС /
Красин Димитров: Имаме положителен търговски баланс с Китай
България има положителен търговски баланс с Китай, за разлика от повечето европейски страни. Това заяви заместник-министърът на икономиката и енергетика Красин Димитров, който участва във форума "Готови ли сте за бизнес в Китай", предаде репортер на БГНЕС.
1 ноември 2013, 13:22
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!