Сд д 1990 г. кредитирането на селскостопанския сектор беше силно затруднено. Причините са непрекъснатите промени в собствеността, ниските доходи, високите лихвени проценти и тежките за производителите гаранционни изисквания. От друга страна, селското стопанство е и един от най-нерентабилните за кредитиране отрасли - дългият период на обръщаемост на капитала, и по-високият риск на производството го правят непривлекателен за банките. Възприетата на Запад практика за отпускане на кредити срещу бъдеща реколта у нас също бе посрещната враждебно. Пречка е и високата задлъжнялост на производителите.

Резултатът - източниците на земеделски кредити са ограничени. Липсва ясна държавна политика относно кредитирането на този иначе традиционен за страната ни сектор.
Отпусканите кредити са предимно краткосрочни, предназначени за оборотни нужди. Липсата на средносрочни и дългосрочни кредити доведе именно до силната декапитализация на селското стопанство.

През последните няколко години обаче държавата обяви селското стопанство за свой приоритет. Създадоха се държавни и неправителствени институции, чиято цел бе да субсидират и кредитират сектора. Част от организациите се финансират от чужди донори, друга част от тях разчитат на държавния бюджет. Банковият сектор също постепенно започва да се отваря за финансиране на селското стопанство.

През 1995 г. бе създаден Държавен фонд "Земеделие" като самостоятелна институция, която финансира приетите мерки по аграрната политика на страната ни. Той има претенциите да се превърне в

основен източник на средства

на земеделските производители. Фондът предоставя кредити, целеви финансови линии и субсидии на частни земеделски производители. При отпускането на кредити фондът работи в сътрудничество с търговски банки.

Установени са три схеми.
При пряко кредитиране 100% от финансите се предоставят от фонда, като така и рискът се поема от него.
При рефинансиране фондът осигурява 60% от кредита и поема съответния риск само за отпуснатата от него сума.
При гаранционните схеми "Земеделие" става гарант на кредитоискателя. Банката поема целия риск, отпуска кредити от своя кредитен портфейл, тя определя и обезпечението.

Дългосрочните инвестиционни кредити се отпускат в три направления - животновъдство, растениевъдство и селскостопанска техника. Кредитният портфейл за тези кредити е в размер на 25 млн. лв. Изискването при преките кредити е кредитоискателят да не разполага с повече от 100 дка засадени площи. Максималният срок за погасяване на кредита е 7 години. Гратисният период варира от 12 до 48 месеца. Краткосрочните кредити са за една година и се разпределят по целеви финансови линии. Кредитният портфейл за тях също е в размер на 25 млн. лв.

Най-голямото облекчение при този вид финансиране е ниската лихва - 3% годишно. 50% от обезпечението може да бъде под формата на ипотека на движимо имущество или бъдеща реколта. Максималният размер на средствата, които се отпускат за една земеделска година са 70 хил. лв., ако земеделецът осигури 100% обезпечение под формата на ипотека. Ако ипотеката се основава на бъдеща продукция, максималната отпускана сума е 50 хил. лв.

Пречка за усвояването на инвестиционните кредитите е обстоятелството, че те се оскъпяват с изискванията за застраховка на посевите и на залозите с недвижимо имущество. От друга страна, заниженият контрол в близкото минало доведе до около 40% невъзвращаемост на отпуснатите кредити. Това също пречи за разширяване на инвестициите през следващите периоди.

Прякото субсидиране -
една от възможностите

Освен за кредити, земеделските производители могат да кандидатстват и за субсидии. Приоритетните области и размерът на средствата се определят от ръководството на фонда. Бюджетът за субсидии тази година е 20 млн. лв. - с 3 млн. повече от предходната. Около 11 млн., от тях са предназначени за краткосрочно финансиране, като до 50% от тях са под формата на безвъзмездна помощ. Другата част се третират като кредит с лихва от 3%. За пряко субсидиране са отделени 9 млн. лв.

Тази година фондът ще субсидира и кредитира няколко нови целеви линии - за първи път ще се финансира производството на зеленчуци, предназначени за преработка и експорт - червен пипер, корнишони и домати. Отпускат се и средства за нови линии за производството на лен и памук, както и за сорго. Удвоени са и парите, предназначени за производителите на слънчоглед - 2,5 млн. лв. 14 млн. лв. са заделени и за торове, препарати и семена за есенната кампания.

САПАРД - финансовата инжекция на Евросъюза

Програма САПАРД бе създадена от Европейската комисия през 1998 г., като предприсъединителна програма за страните кандидатки за влизане в Европейския съюз. Програмата е със 7-годишен период на действие. За всяка страна се отпуска безвъзмездна финансова помощ в размер на 520 млн. евро. За България тази помощ е около 52 млн. евро годишно. Отпусканите субсидии са на трето място по големина след Полша и Румъния.

У нас ДФ "Земеделие" е определен като функционална структура по САПАРД. През 2001 г. бяха акредитирани три мерки от Националния план за развитие на земеделието и селските райони - "Инвестиции в земеделски стопанства", "Подобряване преработката и маркетинга на селскостопански и рибни продукти" и "Развитие и разнообразяване на икономическите дейности, предоставяне на възможности за многостранни дейности и алтернативни доходи". Тази година ще бъдат акредитирани и шест нови мерки. Предвиждат се средства за обучение на земеделски производители, за подобряване на инфраструктурата и възстановяване на историческите паметници на селските общини, за собствениците на гори и за създаване на по-добър маркетинг на произвежданата продукция.

Финансовата помощ и по трите действащи мерки е в размер на 50% от одобрените инвестиционни разходи, от които 75% се осигуряват от ЕС, а останалата част от държавата. Всеки кандидат осигурява изцяло първоначалното финансиране на проекта си и след доказване на извършваните инвестиционни разходи получава 50% от тях.

По първата мярка минималната сума на разходите е не по-малко от 10 хил. евро и не повече от 500 хил. евро. По втората минималната сума е 1000 евро, а максималната - 200 хил. евро. По третата мярка минималният размер на одобрените инвестиционни разходи е 100 хил. евро и не може да надвишава 1,5 млн. евро.

Ще успеем ли да усвоим парите по САПАРД

Едно от изискванията на Евросъюза е отпуснатите субсидии да бъдат усвоени в определения период от 7 години. На този етап обаче от 149 постъпили проекта експертите от САПАРД са одобрили 64. Предстои да се разглеждат още 15 проекта. Стойността на вече одобрените проекти е около 27 млн. лв., от които усвоената сума по програмата възлиза на 2,08 млн. лв. До края на годината трябва да усвоим останалата сума от миналата година плюс отпуснатите ни 54 млн. евро през тази година, каза Красимир Неделчев, зам.-директор на ДФ "Земеделие", и добави, че тази година очакват да бъдат одобрени повече от 500 нови проекта.

Един от основните проблеми при изпълнението на програма САПАРД е недобрата подготовка на документите за кандидатстване. Друг проблем, с който се сблъскват кандидатстващите е, че трудно могат да си осигурят първоначалното финансиране. Банките отпускат кредити предимно на едрите производители, тъй като рискът при тях е по-нисък, а малките и средните в сектора остават неразбрани.

Едно от изискванията на ЕС е свързано с качеството на преработените продукти, което трябва да отговаря на европейското. Самото въвеждане на система за сертифициране обаче е доста скъпо вложение за малките и средните производители. Този факт също е една от пречките за усвояването на парите по програмата.

Въпреки трудностите има хора, които успяват да покрият изискванията на САПАРД. "Кандидатствах за средства по програма САПАРД с проект за реконструкция и модернизация на стара винарска изба. Изискванията са доста завишени, но, от друга страна, са оправдани. Според мен трябва да има контрол още на входа, обяснява Иван Тодоров, собственик на винарска изба "Todoroff" и добавя: "Реалните трудности идват оттам, че след като подадеш документите, възникват много допълнителни условия, повечето от които са неясно поставени и забавят процеса на кандидатстване".

Според г-н Неделчев документите на кандидатите стават все по-добре оформени. Това ни кара да мислим, че числото на неодобрените проекти постепенно ще намалява, допълва той. Според специалистите от САПАРД страната ни все пак ще успее да усвои отпуснатите средства. Цифрите сочат, че засега успяваме да се справим по-добре от страни като Полша, Румъния и Унгария, които все още не са успели да създадат национални агенции за администриране на САПАРД. Остава обаче отворен въпросът дали в стремежа си да усвоим парите на ЕС, няма да започне раздаване на средства за проекти, които не ще успеят да изпълнят задълженията си по договорите.

Освен финансовите структури, които функционират с помощта на държавата, съществуват и много неправителствени организации, финансиращи сектора. Но на този етап алтернативните източници за финансиране на стопанските производители са твърде ограничени и епизодични. Все още основната тежест се пада на държавата и нейните институции. Но държавен приоритет би трябвало да бъдат не големите в сектора, а малките и средните стопански производители.

Пример ни дават и страните от ЕС. Политиката им се ориентира към намаляване на държавните субсидии за едрите земеделци, както и на техните квоти за производство, но затова пък се стимулират малките в тази област. Може би това е пример за подражание, който би трябвало да последваме и ние.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Официално: Мъск ще строи град в Тексас</p>

Официално: Мъск ще строи град в Тексас

Свят Преди 27 минути

Местните избиратели одобриха предложението за инкорпориране с убедително мнозинство – 173 гласа „за“ срещу едва 4 „против“

Завръща ли се Америка към изолационизма?

Завръща ли се Америка към изолационизма?

България Преди 40 минути

Тръмп често е наричан нео-изолационист заради дистанцирането си от съюзите със страните от Европа

Спасиха семейство гъски, заседнали на покрив

Спасиха семейство гъски, заседнали на покрив

Любопитно Преди 1 час

Подробности за спасителната акция на пернатите може да прочетете в следващите редове

Румъния гласува за президент

Румъния гласува за президент

Свят Преди 1 час

Вотът се провежда повторно, след като Конституционният съд анулира изборите в края на миналата година

Ал Капоне

4 май: „Обществен враг № 1“ влиза в затвора

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Свят Преди 10 часа

Успехът в изборите ще бъде лична победа за Мъск

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Свят Преди 11 часа

Малкият самолет бе открит от местни рибари в региона Амазонас

26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

България Преди 11 часа

Движението в пътния участък се регулира от полицейски служители

<p>Кардиолог разкри какво е състоянието на Александър Вучич</p>

Кардиолог: Състоянието на Александър Вучич е стабилно и задоволително

Свят Преди 12 часа

Сръбският лидер заяви, че възнамерява да присъства на парада на победата в Москва на 9 май

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Свят Преди 12 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна за 80-годишнината от победата на Съветския съюз и неговите съюзници във Втората световна война

<p>Джерард Бътлър си спомни с умиление за България&nbsp;</p>

Джерард Бътлър си спомни с умиление за България и кучето, което осинови тук

Любопитно Преди 12 часа

България е сред любимите дестинации и на Бътлър

Вицепрезидентът Йотова за F-16: Истината трябва да излезе наяве

Вицепрезидентът Йотова за F-16: Истината трябва да излезе наяве

България Преди 12 часа

Тя призова за повече яснота по въпроса и изрази доверие в позицията на президента Румен Радев

<p>Зеленски коментира предложението на Путин за&nbsp;временно примирие&nbsp;</p>

Зеленски за предложението на Путин: Нуждаем се от 30-дневно "примирие", а не от двудневно

Свят Преди 12 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна от 8 до 10 май

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

България Преди 13 часа

Съдия за България на състезанието при ансамблите беше Ина Делчева

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 13 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 14 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия