Сред най-значимите инвеститори през 2002-2003 г. са "Лукойл"-Русия (над 300 млн. долара, инвестирани в бензиностанции), "Линднер"-Германия (12 млн.долара в строителство), "Сокотаб"-Швейцария (25 млн. долара в тютюнообработка), "Виохалко"-Гърция (20 млн. долара в металургията), "Фесто"-Германия (15 млн. долара в областта на електрониката), "Миролио"-Италия (11 млн. долара, инвестирани в текстилния сектор) и "Юниливър"-Холандия (2 млн. долара в потребителския сектор).
Законът за чуждестранните инвестиции се преименува с решение на Министерския съвет в Закон за насърчаване на инвестициите. Така се дава равноправие между българските и чуждестранните инвеститори като се прилага принципа на равно третиране на всички инвеститори, съобщи от своя страна вчера вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева.
Основните акценти, залегнали в останалите промени, са намаляването на административните бариери и подобряването на административното обслужване. Според Шулева най-добре би било ако се успее да се въведе обслужване на едно гише в цялата страна.
В зависимост от сумите, които влагат у нас, инвеститорите се разделят на три групи: в първата са инвестиции между 10 и 50 млн. лева, във втората между 50 и 100 млн. лева и в третата - над 100 млн. лева. За първата група се предвижда издаване на сертификати за приоритетно обслужване, както и съкращаване на сроковете за издаване на разрешения за инвестиране. За втората група - индивидуално обслужване и консултиране, а на третата се предоставя възможност за оказване на държавна помощ за необходимите задължителни инфраструктурни обекти, като парите за тази държавна помощ ще се вземат от резерва за структурни реформи.
Според Лидия Шулева бавното издаване на разрешителни е най-голямото оплакване от инвеститорите сега. Предвиждат се и сериозни санкции за неспазване на сроковете за реализиране на инвестиция. Глобите тръгват от 1000 лева, като при повторно нарушение ще са в двоен размер.