Т ъй като шеметните цели в областта на възобновяемите енергийни източници изглеждат все по-недостижими, ЕС все по-единодушно се опитва да предоговори проекта за газопровод "Южен поток" за осигуряване на топлина за домовете.
ЕС има слабост в съветски стил към сложни, централно планирани проекти с отчетливо вариращи резултати, се казва в анализ на "Раша Тудей". За съжаление армията от милиони безработни хора в ЕС показва безразсъдството на еврото, което в момента пилее човешки капитал, за да постигне това, което се предполага, че трябва да постигне, а просперитета явно вече не е част от плана.
На други места в големи сиви офиси армия от сиви държавни служители създава огромни схеми, които смучат държавни средства и често не носят почти нищо в замяна. С петрола, газа и електричеството изглежда, че ЕС върви бързо към хаос с голяма опасност да остане без енергия.
Сред приемливите решения на задаващата се енергийна криза в Европа са ядрената енергия и шистовият газ. Последният се радва на малка подкрепа, въпреки демонстрираните от САЩ ползи. Ядрената енергия е обект на критики, най-вече с популисткия обрат, извършен от Ангела Меркел след Фукушима. Европа е заплашена от недостиг на ток в идното десетилетие, ако не открие алтернативни източници на енергия, за да компенсира субсидираните алтернативни източници на енергия, които еколозите обичат, но те в действителност не генерират енергия.
Газът е естествено решение за хората, които гледат на изток, и тук от няколко години насам ЕС е в състояние на мъчителна параноя. Страхът от използването на твърде много руски газ изглежда доминира политиката. Газпром вече притежава значителен дял от европейската част на газопровода Ямал чрез съвместни дружества. Това изглежда не притеснява ЕС, но контролът е до голяма степен сходен. В същото време малко преди обявяването на "Южен поток" европейските органи за защита на конкуренцията одобриха редица размени на активи, които дадоха на Газпром контрол върху повече варианти за транспорт и складиране в Германия. Без съмнение има логика във всички тези сделки, но е трудно да се оцени напълно доколко една сделка е приемлива, а друга не е.
Енергийната политика на ЕС е хаос както на свръхнационално, така и на национално ниво. Отказът от "Южен поток" при отхвърляне на шистовия газ, ядрената енергия и стимулирането на неефективни възобновяеми енергийни източници е идеална буря за създаване на енергийна бедност в бъдеще. Въпросът вече не е дали последната западноевропейска страна може да загаси светлините, ако реши да напусне бедствената еврозона. Въпросът е дали ще остане светлина за гасене, ако ЕС запази неориентираната си интервенционистка енергийна политика. /БГНЕС /
"Южен поток": Газ за ЕС или много горещ въздух
Тъй като шеметните цели в областта на възобновяемите енергийни източници изглеждат все по-недостижими, ЕС все по-единодушно се опитва да предоговори проекта за газопровод "Южен поток" за осигуряване на топлина за домовете.
10 декември 2013, 14:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!