Д опълнителни проучвания на отделни екипи изследват взаимодействието между топящия се лед в Северния Атлантик и потока на ключово океанско течение. Едно от тях засилва тревогата, която много океанографи вече изразиха: че по-бързото топене ще доведе до забавяне или дори спиране на ключова част от системата на Гълфстрийм, което ще има катастрофални последици. Другият разкрива, че ако това се случи, един от малкото благоприятни ефекти ще бъде намаляването на арктическото топене, което е причинило проблема - но вероятно не достатъчно.

Някои от аспектите на изменението на климата са прости: например отделянето на повече въглероден диоксид и някои други газове означава, че топлината се задържа по-близо до повърхността на Земята, което прави по-ниските слоеве на атмосферата по-топли. Други обаче са свързани със сложни взаимодействия между явленията, така че промените в едно от тях предизвикват каскадни ефекти, които е трудно да бъдат моделирани. Промените във взаимосвързаната система от океански течения на Земята са един от най-трудните, но най-важни модели и наскоро публикувани статии го разглеждат от различни ъгли.

Първо към по-познатата и по-страшна част. По-топъл свят означава по-бързо топене на ледовете, особено след като ключов аспект на засиления парников ефект е по-бързото повишаване на температурите на полюсите. Топящият се лед е пресен, така че въпреки студа не потъва, както обикновено се случва със студената вода в океана, а се задържа върху по-солената и плътна вода отдолу.

Това е потенциално голям проблем, тъй като потъването на студената вода спомага за задвижването на Атлантическата меридионална циркулация (AMOC), която е най-уязвимият елемент в глобалната термохалинна циркулация на океанските течения. В продължение на години проучванията се въртяха напред-назад по въпроса доколко топенето влияе на това и колко скоро последствията ще станат сериозни. Миналата седмица 44 водещи учени в областта на климата призоваха света да спре да играе на руска рулетка с тази възможност.

Един от начините да се проучи това е да се провери какво се е случило през други периоди на затопляне и д-р Мохамед Езат от Центъра за полярни изследвания iC3 е част от екип, който има лоши новини.

„Нашето откритие, че засиленото топене на арктическия морски лед вероятно е довело до значително застудяване в Северна Европа в миналото на Земята, е тревожно. Това ни напомня, че климатът на планетата е деликатен баланс, който лесно се нарушава от промени в температурата и ледената покривка“, казва Езат в изявление. 

Заключението се основава на измервания от началото на последната междуледникова епоха, преди 128 000-126 500 години. Екипът е събрал седиментни ядра от места по средата на пътя между Норвегия, Шотландия и Исландия и е търсил доказателства за това дали лятото в района е било без лед, което е позволило на океанския живот да процъфтява за кратко всяка година. В комбинация със съотношенията на изотопите на кислорода, както и съотношенията на барий и калций в черупките на микроорганизмите, това създава картина на местния климат от епохата.

Те установяват, че по времето, когато светът като цяло е бил необичайно топъл, Норвежко море е било по-студено, което те обясняват с намаленото количество топла вода, доставяна от АМОК. Като кара студената вода да тече на юг на големи дълбочини, АМОК влияе не само на Северния Атлантик, но и стартира верижна реакция на глобалните течения, които могат да пострадат, ако спре.

Океанските течения преразпределят топлината по цялото земно кълбо и без тях полюсите биха били много по-студени, а тропиците - по-горещи. Прекъсването на този поток прави и едното, и другото по-неприятно за хората, а по-стръмният температурен градиент може да доведе и до по-интензивни бури. 

Северна Европа е най-големият бенефициент от това, като през зимата е много по-топло от всеки друг регион на подобни географски ширини поради топлата вода, която се влива от екватора. Ако прекъсването се повтори, части от Европа могат да станат необитаеми от студ в същото време, когато хората бягат от други региони от твърде много топлина или от покачващото се морско равнище.

„Надяваме се, че нашето изследване предоставя ориентир на специалистите по климатични модели да използват този период от време, за да ограничат по-добре въздействието на ледените промени върху регионалния и глобалния климат“, казва Езат.

От друга страна, ако теченията спрат да носят топлина на север, това може да забави топенето и следователно да рестартира теченията. Климатолозите, които поставят под въпрос мащаба на проблема, разчитат на това, но да се изчисли размерът на ефекта е много трудно.

Студентът от Калифорнийския университет в Ривърсайд Ю-Чи Лий е част от екип, който се опитва да. Те изчисляват, че забавянето на АМОК може да запази температурите в Арктика с 2°С (3,6°F) по-ниски, отколкото биха били през 2100 г., ако АМОК запази сегашния си поток. Това звучи окуражаващо - докато не се разбере, че според техните изчисления регионът се затопля с шокиращите 8° C (14,4° F) вместо с катастрофалните 10° C (18° F).

„АМОК е критичен компонент на нашата климатична система, тъй като пренася топлина по цялото земно кълбо. Установихме, че отслабването му намалява количеството топлина, достигащо до Арктика, което забавя темповете на затопляне“, казва Лий в друго изявление.

Умереното повишаване на температурата е резултат от множество фактори, като например намалената загуба на морски лед и промените в облачността.

Ако парниковите емисии спрат, и особено ако намерим реални начини за изтегляне на по-ранните емисии от атмосферата, топенето може да се забави, което потенциално може да възстанови теченията. Подобно нещо вероятно се е случило в изследваната от Езат и колегите му епоха, въпреки че времето все още не е ясно.

Въпреки това, ако факторите на един по-топъл свят продължат да се увеличават бързо, по-бавният АМОК вероятно ще бъде недостатъчен, за да предотврати топенето на леда, докато Гренландия няма повече лед за губене.

Междувременно Лий и колегите му отбелязват, че без AMOC зоната на междутропическа конвергенция би се изместила на юг, което би могло да откъсне голяма част от населението на Африка от дъждовете, необходими за земеделието.

„Забавянето на АМОК може да предложи временно облекчение в Арктика, но това не е просто история с добри новини. Цялостното въздействие върху екосистемите и метеорологичните модели, както в Арктика, така и в световен мащаб, все още може да бъде сериозно“, казва съавторът на Лий д-р Вей Лиу. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 49 минути

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 1 час

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 1 час

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 2 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 3 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 3 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 4 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 4 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 4 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 4 часа

Нанесени са и редица материални щети

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 6 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 6 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 6 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране