Д опълнителни проучвания на отделни екипи изследват взаимодействието между топящия се лед в Северния Атлантик и потока на ключово океанско течение. Едно от тях засилва тревогата, която много океанографи вече изразиха: че по-бързото топене ще доведе до забавяне или дори спиране на ключова част от системата на Гълфстрийм, което ще има катастрофални последици. Другият разкрива, че ако това се случи, един от малкото благоприятни ефекти ще бъде намаляването на арктическото топене, което е причинило проблема - но вероятно не достатъчно.

Някои от аспектите на изменението на климата са прости: например отделянето на повече въглероден диоксид и някои други газове означава, че топлината се задържа по-близо до повърхността на Земята, което прави по-ниските слоеве на атмосферата по-топли. Други обаче са свързани със сложни взаимодействия между явленията, така че промените в едно от тях предизвикват каскадни ефекти, които е трудно да бъдат моделирани. Промените във взаимосвързаната система от океански течения на Земята са един от най-трудните, но най-важни модели и наскоро публикувани статии го разглеждат от различни ъгли.

Първо към по-познатата и по-страшна част. По-топъл свят означава по-бързо топене на ледовете, особено след като ключов аспект на засиления парников ефект е по-бързото повишаване на температурите на полюсите. Топящият се лед е пресен, така че въпреки студа не потъва, както обикновено се случва със студената вода в океана, а се задържа върху по-солената и плътна вода отдолу.

Това е потенциално голям проблем, тъй като потъването на студената вода спомага за задвижването на Атлантическата меридионална циркулация (AMOC), която е най-уязвимият елемент в глобалната термохалинна циркулация на океанските течения. В продължение на години проучванията се въртяха напред-назад по въпроса доколко топенето влияе на това и колко скоро последствията ще станат сериозни. Миналата седмица 44 водещи учени в областта на климата призоваха света да спре да играе на руска рулетка с тази възможност.

Един от начините да се проучи това е да се провери какво се е случило през други периоди на затопляне и д-р Мохамед Езат от Центъра за полярни изследвания iC3 е част от екип, който има лоши новини.

„Нашето откритие, че засиленото топене на арктическия морски лед вероятно е довело до значително застудяване в Северна Европа в миналото на Земята, е тревожно. Това ни напомня, че климатът на планетата е деликатен баланс, който лесно се нарушава от промени в температурата и ледената покривка“, казва Езат в изявление. 

Заключението се основава на измервания от началото на последната междуледникова епоха, преди 128 000-126 500 години. Екипът е събрал седиментни ядра от места по средата на пътя между Норвегия, Шотландия и Исландия и е търсил доказателства за това дали лятото в района е било без лед, което е позволило на океанския живот да процъфтява за кратко всяка година. В комбинация със съотношенията на изотопите на кислорода, както и съотношенията на барий и калций в черупките на микроорганизмите, това създава картина на местния климат от епохата.

Те установяват, че по времето, когато светът като цяло е бил необичайно топъл, Норвежко море е било по-студено, което те обясняват с намаленото количество топла вода, доставяна от АМОК. Като кара студената вода да тече на юг на големи дълбочини, АМОК влияе не само на Северния Атлантик, но и стартира верижна реакция на глобалните течения, които могат да пострадат, ако спре.

Океанските течения преразпределят топлината по цялото земно кълбо и без тях полюсите биха били много по-студени, а тропиците - по-горещи. Прекъсването на този поток прави и едното, и другото по-неприятно за хората, а по-стръмният температурен градиент може да доведе и до по-интензивни бури. 

Северна Европа е най-големият бенефициент от това, като през зимата е много по-топло от всеки друг регион на подобни географски ширини поради топлата вода, която се влива от екватора. Ако прекъсването се повтори, части от Европа могат да станат необитаеми от студ в същото време, когато хората бягат от други региони от твърде много топлина или от покачващото се морско равнище.

„Надяваме се, че нашето изследване предоставя ориентир на специалистите по климатични модели да използват този период от време, за да ограничат по-добре въздействието на ледените промени върху регионалния и глобалния климат“, казва Езат.

От друга страна, ако теченията спрат да носят топлина на север, това може да забави топенето и следователно да рестартира теченията. Климатолозите, които поставят под въпрос мащаба на проблема, разчитат на това, но да се изчисли размерът на ефекта е много трудно.

Студентът от Калифорнийския университет в Ривърсайд Ю-Чи Лий е част от екип, който се опитва да. Те изчисляват, че забавянето на АМОК може да запази температурите в Арктика с 2°С (3,6°F) по-ниски, отколкото биха били през 2100 г., ако АМОК запази сегашния си поток. Това звучи окуражаващо - докато не се разбере, че според техните изчисления регионът се затопля с шокиращите 8° C (14,4° F) вместо с катастрофалните 10° C (18° F).

„АМОК е критичен компонент на нашата климатична система, тъй като пренася топлина по цялото земно кълбо. Установихме, че отслабването му намалява количеството топлина, достигащо до Арктика, което забавя темповете на затопляне“, казва Лий в друго изявление.

Умереното повишаване на температурата е резултат от множество фактори, като например намалената загуба на морски лед и промените в облачността.

Ако парниковите емисии спрат, и особено ако намерим реални начини за изтегляне на по-ранните емисии от атмосферата, топенето може да се забави, което потенциално може да възстанови теченията. Подобно нещо вероятно се е случило в изследваната от Езат и колегите му епоха, въпреки че времето все още не е ясно.

Въпреки това, ако факторите на един по-топъл свят продължат да се увеличават бързо, по-бавният АМОК вероятно ще бъде недостатъчен, за да предотврати топенето на леда, докато Гренландия няма повече лед за губене.

Междувременно Лий и колегите му отбелязват, че без AMOC зоната на междутропическа конвергенция би се изместила на юг, което би могло да откъсне голяма част от населението на Африка от дъждовете, необходими за земеделието.

„Забавянето на АМОК може да предложи временно облекчение в Арктика, но това не е просто история с добри новини. Цялостното въздействие върху екосистемите и метеорологичните модели, както в Арктика, така и в световен мащаб, все още може да бъде сериозно“, казва съавторът на Лий д-р Вей Лиу. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Когато си умен-дразнят те тъпите. Когато си тъп-умните. А когато не си се наспал-всичките.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 6 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 6 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 8 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 10 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 11 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 11 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 11 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 11 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 11 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 12 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 12 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 12 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 12 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 12 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 12 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 12 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков