Депутатите от ГЕРБ и "Атака" отхвърлиха днес ветото на президента върху Изборния кодекс.
От Синята коалиция се въздържаха при гласуването.
Държавният глава върна кодекса в парламента за ново разглеждане на 3 януари, като в мотивите си оспори въведения принцип на уседналостта, премахването на изборността на районните кметове в големите градове и на кметове на малки села.
По време на дебата от БСП и ДПС се обявиха против повторното приемане на закона в досегашния му вариант. Двете партии предупредиха, че ще сезират Конституционния съд за това, че мнозинството ограничава избирателни права на гражданите.
В приетия кодекс има един въпрос, който сам по себе си е достатъчен да бъде подкрепено ветото - отмяна на прекия избор на кметовете на райони, посочи Янаки Стоилов от левицата. По думите му различният критерий е не само нецелесъобразен, но и противоконституционен и дискриминационен.
ДПС няма да подкрепи кодекса, заяви Ремзи Осман. Причината е, че се отнемат права на българските граждани, свързани с активното избирателно право, чрез въвеждането на изискванията за уседналост хората се лишават от глас, добави той.
Той се обърна към управляващите: "кривите си душата, защото български граждани в чужбина гласуват за определена политическа сила". Ремзи Осман смята, че ДПС трябва да информира всички международни организации.
От ГЕРБ и "Атака" защитиха вече приетия от парламента Изборен кодекс и определиха мотивите на президента за наложеното вето като по-скоро политически.
Според съпредседателя на ПГ на ГЕРБ и председател на правната комисия Искра Фидосова, мотивите са неоснователни и необосновани. Тя попита защо президентът Георги Първанов днес не е в пленарната зала на Народното събрание по време на дебатите.
Фидосова посочи няколко грешки в мотивите на държавния глава. Според нея не е вярно, че районните кметове ще се назначават от общинските съвети. Терминът за това бил, че те се избират непряко, както е прието в законодателството.
Намаляването на съставите на общинските съвети с над 20% не засяга всички, а зависи от броя на жителите в населените места, допълни Фидосова.
По думите й принципът на всеобщото избирателно право не е накърнен с въвеждането на изискването за уседналост. Категорично заявявам, че няма ограничаване и изземване на избирателни права на българските граждани, и не се нарушава европейското право, заяви Искра Фидосова.
Според Павел Шопов от "Атака" ветото върху Изборния кодекс е политически акт на президента и не могат да се приведат правни аргументи. С ветото Първанов влиза като субект в политиката и обслужва ДПС заради услугите, които движението му е направило през годините, коментира Шопов.
Според него ветото ще има и положителен ефект, защото ще стане ясно кой кой е в българския парламент.
От Синята коалиция се въздържаха при гласуването с мотива, че мнозинството е пренебрегнало много от техните аргументи.
Десните подкрепят принципа за уседналост, но са срещу намаляването на броя на членовете на общинските съвети в малките общини с 20%. Не чухме и аргументите за назначаването на кметове на най-малките населени места, посочи Екатерина Михайлова.
Българските граждани в чужбина са в неравностойно положение, допълни тя. Като краен резултат приетите решения ще намалят избирателната активност, смятат от Синята коалиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!