Пл ламентът не прие отчета на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) за дейността й през миналата година, който според мнозинството от депутати е "формален и не дава отговори".
След близо три часа разгорещени дебати с 119 гласа "за" и 40 "против" депутатите отхвърлиха доклада, който не беше приет и от парламентарната комисия по здравеопазването.
Част от депутатите разкритикуваха документа за необективността му и за това, че той повтаря информацията от отчета за 2007 г.
По време на дебата, който премина в спор за качеството на здравеопазването у нас, беше отбелязано, че НЗОК не е изпълнила функцията да осигури равен достъп до здравни услуги.
Ваньо Шарков от Синята коалиция определи документа като "добре захаросан отчет", който преписва доклада от 2007 г. Според него той не набелязва проблемите и не посочва нуждата от законодателни промени, на 60 страници от него се разяснява просто структурата на касата.
Предстоят промени в ръководството, функциите и структурата на НЗОК
Те са залегнали в предлаганите от мнозинството в парламента промени в закона за здравното осигуряване.
Това стана ясно от думите на председателя на здравната комисия в парламента Лъчезар Иванов (ГЕРБ).
По думите му
сегашното ръководство на НЗОК ще бъде сменено, тъй като не може да изпълнява новата политика, която ГЕРБ ще води.
Вече бил внесен проект за промени в Закона за здравното осигуряване, който би променил радикално структурата на касата, ако бъде приет.
Ръководното й тяло в момента се състои от над 50 човека, докато новият законопроект предвижда то да се съкрати до девет. В Надзорния съвет на касата пък се предлага да влизат осем души.
С измененията се предвижда още директорът на НЗОК да бъде избиран не от премиера, както е досега, а от парламента с консенсус - по аналогия с избора на управител на НОИ. Предлага се мандатът му да бъде пет години.
Според Иванов така ще бъде гарантирана демократична процедура и прозрачност на избора. Все още обаче нямало готова кандидатура за поста.
"Директорът на касата Румяна Тодорова е изключително политически натоварена личност. Тя стана символ на дадена група от БСП", посочи той.
"Бившият вече председател на УС на НЗОК Емил Райнов пък е кадрувал дълги години. По негово време има изтичане и разпределяне на пари", допълни председателят на здравната комисия.
НЗОК
е осъдена да заплати съдебни разноски
на Българският фармацевтичен съюз и на
Комисията за защита на конкуренцията.Върховният административен съд остави днес в сила решението на съда от 25 март касата да бъде санкционирана със 100 хил. лева за нарушение правилата за плащане на аптеките, които имат договори с нея.
Тя е безпрецедентна в историята на НЗОК, която през последните пет години е ощетила аптеките с милиони левове.
Ежедневно аптеки са принудени да преустановят дейността си заради тежката финансова криза и заради щетите, причинявани от подобни незаконосъобразни действия на изпълнителната власт, заявяват от БФС .
През ноември 2007 г. БФС сезира КЗК, че касата нарушава Закона за защита на конкуренцията, като едностранно и противозаконно удържа на аптеките по 8% от цената на лекарствата. За същото нарушение тя вече е била глобявана през 2005 г. с 30 хил. лева.
През май 2008 г. КЗК глоби НЗОК повторно със 100 хил. лева за явното неспазване на нейното предходно решение.
НЗОК обжалва два пъти решението пред ВАС, който обаче днес последно потвърди, че поведението на НЗОК е незаконно.

Източник:
БГНЕС