Политическите партии могат да правят разходи за дарения, се посочва в отговор на Сметната палата, изпратен до заместник-председателя на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов.
Питането на ГЕРБ е по повод желанието на партията да дари един милион лева от партийната си субсидия на пострадалите от бедствието в с. Бисер.
След като от ГЕРБ съобщиха, че ще направят дарение, те бяха атакувани и от Сергей Станишев, и от Иван Костов.
Лидерът на "Демократи за силна България" (ДСБ) Иван Костов заяви, че това нарушава Закона за политическите партии и че ГЕРБ правят "с чужда пита помен".
Лидерът на БСП Сергей Станишев пък обяви, че това е пиар акция.
Позицията на Сметната палата по казуса бе оповестена пред журналисти в парламента от заместник-председателя на групата на управляващото мнозинство Димитър Главчев.
Той обясни, че се е наложило да поискат от Сметната палата за каже дали дарението от 1 млн. лв. от партийната субсидия за бедстващите в районите на Харманли, Хасково и Свиленград отговаря на Закона за политическите партии.
Отляво ни обвиниха в пиар акция, от ДСБ в нарушение на закона, припомни Димитър Главчев.
Той изрази надежда след писмото на Сметната палата, опонентите на ГЕРБ да последват примера и да дарят за пострадалите райони.
Партиите могат да предоставят дарения на организации с нестопанска цел, учредени в обществена полза, като се спазват ограниченията за конфликт на интереси, отговорят още от Сметната палата.
Такива средства могат да се дават и за лица за лечение или подпомагане на пострадалите при бедствие.
При това дарителят свързва разхода с правото на контрол върху целевото му използване, се посочва още в документа.
Законодателят принципно допуска, че е възможно политическа партия да е в позицията на дарител.
В това отношение тя не е в позицията на публичните институции - държавни и общински, които не могат да правят дарения, защото парите по бюджетите им са за строго определени функции и правомощия, става ясно още от тълкуванието на ведомството на Валери Димитров.
Партиите обаче, се допълва в текста, не са част от държавата, не са държавни институции, имуществото им е отделно от това на държавата и те управляват самостоятелни права върху него.
Веднъж постъпили по сметката на съответната партия, средствата от субсидията престават да са държавни, те стават партийни т.е. юридическа принадлежност на този особен правен субект и съответно могат да се разходват за негови цели в политическия процес, се казва още в писмото на Сметната палата, което беше раздадено на медиите в НС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!