Пв вителството си поставя цел до 2020 г. живеещите в материални лишения в България да намалеят с 504 хил. души, каза социалният министър Тотю Младенов на среща на хората, живеещи в бедност.
Живеещите в материални лишения разполагат с доход над линията на бедността - по няколко показателя живеят в лишения - например не могат да си позволят два пъти в годината да отидат на почивка или четири пъти седмично да се хранят с месо, поясни Елена Кременлиева, директор на дирекция "Социално включване" в Министерството на труда и социалната политика.
Министър Младенов припомни и другата национална цел - до 2020 г. хората, живеещи в бедност, да намалеят с 260 хил. или с около 16%. По думите му целите са реалистични и ще се изпълнят чрез интегрирани икономически и социални политики.
Според статистика от 2008 г. живеещите под линията на бедността са 1,6 млн. души. Социалният министър заяви, че през 2010 г. в рамките на Европейската година за борба с бедността и социалното изключване в кампанията активно са се включили хора, пряко засегнати от проблема и техните предложения ще бъдат ползвани като база за нормативни проблеми.
Предстоят промени в законодателството за подкрепа на деца и семейства, като се обърне внимание на превантивните политики с по-специално внимание на децата с увреждания. Ще бъдат направени и промени за повече социални услуги, като през 2011 г. по оперативната програма "Човешки ресурси" са предвидени 10 операции, насочени към разширяване на услугите, допълни Младенов.
Регистрираните хора с увреждания като безработни са 13 500, каза Росица Стелиянова, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта. Около 4-5 хил. от тази група, която е една от най-застрашените от бедност и социално изключване, си намират чрез агенцията работа, като половината от тях се устройват трайно.
За Националния план по заетостта за следващата година са отделени 4 млн. лева повече за хора с увреждания.
На срещата хора, живеещи в бедност, разказаха за проблемите си. Според хора с увреждания оценката за отпускане на помощни средства не е адекватна на нуждите.
Например за деца с ДЦП се отпускат колички, които не са оборудвани с необходимото. Майка на две близначета, страдащи от заболяването, разказа, че една количка за двете деца е около 4 600 лева, а за едно - между 1900 и 2500 лв. Сега се дават колички общо за деца с двигателни увреждания, които не са пригодени за конкретното заболяване, обясни тя.
Заместник-социалният министър Валентина Симеонова каза, че предстои усъвършенстване на оценката и системата за отпускане на помощните средства. По думите й има доста злоупотреби, но проблем е, че нито една фирма или митниците не могат да дадат информация за лимитните цени.
Обсъжда се възможността на базата на ТЕЛК-овите решения и с подпис на личния лекар да се дават пари на хората за закупуване на изделието. Изпълнителният директор на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски посочи, че трябва да се направи първо стандарт за помощните средства.
504 хил. по-малко живеещи в лишения до 2020 г.
За Националния план по заетостта за следващата година са отделени 4 млн. лева повече за хора с увреждания
23 ноември 2010, 18:36
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!