Правим огромна крачка по пътя към истинската енергийна диверсификация в България, в доставките на нефт и газ, заяви премиерът Бойко Борисов.
Следващите поколения в България ще имат възможността да ползват много по-евтини ресурси, а държавата ще получава големи концесионни такси, подчерта министър-председателят по време на подписването на договора между Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и "Тотал Е&П България Б.В." за търсене и проучване на нефт и газ в Блок "1-21 Хан Аспарух".
Документа подписаха министър Делян Добрев и Патрик Плуен, представител на консорциума.
Подписването на днешния договор е огромна крачка към истинската диверсификация
на енергийни доставки, подчерта премиерът.
Ще се сондира на пет-шест хиляди метра дълбочина и заради сложната дейност е създаден консорциум, който да я извършва.
Тази седмица подписахме и договор за предпроектно проучване за седми блок на АЕЦ "Козлодуй" , подписаха се и договори с "Газпром". Това е добра прелюдия към пристигането на Жозе Мануел Барозу, посочи Борисов.
Днес започваме да ковем българската енергийна независимост,
каза след подписването на документа и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
"Блокът има потенциал за добив както на нефт, така и на природен газ. България ще получи бонус от 40 млн. евро. Добиваният нефт от собствени находища е по-евтин, а ще получаваме концесионно възнаграждение.
В рамките на десет работни дни в държавния бюджет ще влезе бонусът. Той не е обвързан с приспадане в бъдеще от други плащания и е еднократен", поясни Добрев.
При конкурсната процедура минималната заложена сума като бонус е била 1 млн. евро, а "Тотал" са предложили 40 млн. евро.
Министърът поясни, че когато се стигне до концесионен договор след пет години плащанията са между 2 и 30% от стойността на добитото количество, като процентът се определя на базата на това колко продуктивни са сондажите. Добрев изрази убеденост, че в случая плащанията ще бъдат 30%.
Според работната програма първата година ще се прави анализ на геоложките данни, а през втората и третата година ще се правят сеизмични проучвания.
Едва след това ще се правят сондажите, заяви Добрев.
Резултати ще има след 5 г. и реален добив може да започне след поне 6 г.
Очакванията за потенциалните количества в блок "Хан Аспарух" са те да са не по-малки от откритото в намиращия се сравнително близо румънски блок.
"Офертата на "Тотал" беше няколко пъти по-добра във всеки един от параметрите в сравнение с останалите параметри. Имаше изисквания за минимум един сондаж на дълбочина от 5000 метра, а "Тотал" ще направят общо 2 сондажа - един на 5000 метра и един на 6000 метра, на около 100 километра от брега", коментира министърът.
Всеки сондаж ще струва на фирмата близо 300 000 евро. Общо ще бъдат инвестирани над 1 млрд. евро. Имаме достатъчна сигурност, че цялата територия ще бъде проучена много добре, заяви енергийният министър.
Решението за откриване на процедурата за издаване на разрешение
за търсене и проучване на нефт и газ беше взето от правителството през октомври 2011 г.
През юли тази година кабинетът одобри издаването на разрешение на френската фирма, спечелила конкурса.
Всичките търсещо-проучвателни работи в площ "Блок 1-21 Хан Аспарух" са за сметка и риск на "Тотал Е&П България".
"За нашата фирма е огромна чест и удоволствие да получим този лиценз. То е свързано както с предизвикателствата да правим дълбоководно проучване, така и да пазим околната среда", каза Плуен.
"Ние сме европейски фирми и работим в ЕС с цел да подобрим ресурсната обезпеченост с нефт и газ. Необходимо е да се прилагат най-добрите технологии", допълни Плуен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!