В се повече хора се възползват от електронната търговия. 170 хиляди души в Европа, частно или професионално, живеят отчасти или изцяло от транзакциите по интернет. Тези търговски дейности, разбира се, са контролирани.
Във Франция наскоро частно лице бе осъдено да плати глоба от 1500 евро заради скрити дейности. Анонимността, която интернет предоставя,
не означава, че отпадат елементарните търговски правила.
Истинските професионалисти трябва да декларират своята дейност. Някои от тях работят у дома, но са доста ангажирани. Жозиан се занимава с електронна търговия и работи от сутрин до вечер, дори през уикенда.
"Нямам и ваканции. Много е трудно. Дори да е полунощ, продължавам да отговарям на съобщенията. Сътрудничката ми Валери понякога си ляга в 1-2 часа през нощта. Някои клиенти дори се учудват, че никога не спим. Почти е така. Аз се събуждам към 5-5,30 ч., докато пия кафето си, отговарям на запитвания. Излиза, че не съм в мрежата само около четири-пет часа", разказва Жозиан.
Фирмата му е на седем години. С електронна търговия започнали да се занимават малко случайно и се регистрирали като такива търговци по-късно след създаването на дружеството си. На пръв поглед не е трудно да си електронен търговец, защото това, което ти трябва е компютър, цифров фотоапарат и интернет. Правилата са строги. Споменатият преди французин, глобен със солидна сума, е наказан, защото не е обявил официално с какво се занимава.
Във Франция 15 хил. са се захванали с електронна търговия. Плащат всевъзможни такси и данъци. Затова Жозиан и Валери казват, че разбират нелегалните търговци, въпреки че не биха минали в техния лагер. Двете съветват правителството да помисли как да облекчи по-малките структури като тяхната. Защото според тях някои по-дребни търговци имат желание да работят "на светло", но се плашат от таксите, които могат да погълнат почти цялата им печалба.
В Полша 1/4 от населението използва интернет.
Най-големият местен сайт за електронна търговия "Алегро" бележи ръст. Голям е процентът обаче на измамите чрез интернет търговията. Затова и "Алегро" (Alegro.cneb.net.pl) непрестанно работи върху най-различни защити. Не са малко злонамерените хора, които използват сайта, за да извличат лични облаги и да мамят купувачите.
Клиентите често без колебание плащат исканата сума, без да са получили продуктите, с които така и не се сдобиват. Затова притесненията на "Алегро" са разбираеми. Подобен род измами вредят на репутацията на сайта за електронна търговия и крадат от законната му печалба.
И българите започнаха да се възползват от електронната търговия, която предоставя доста възможности на клиентите. Те могат да пазаруват по всяко време, от всяко място, при това удобно и без да напускат работното си място или дома си.
Готов е вече и законопроект за електронната търговия у нас,
който трябва да запълни липсата на правила за предоставяне на търговските услуги в интернет- какви са изискванията към доставчиците, отговорността, все неща, за които може още да се помисли.
Засега по-малко от 1% от българите пазаруват чрез интернет.
За българските потребители има над 100 сайта на различни производители. Най-евтините неща, които могат да се купят, са музикални дискове и книги. Най-купуваните стоки чрез интернет са офис консумативите. За да се пазарува онлайн е необходима човек да има дебитна карта, само някои от сайтовете държат на кредитни карти.
След като стоката е избрана, се въвежда номер на картата, данни на притежателя й, телефонен номер и адрес. Все още проблем е, че сайтовете не предлагат стоки, които са по-евтини и по-различни от тези, които всеки може да намери по магазините. За доставката се плаща различно. Средната цена е осем лева.
Но електронната търговия дава възможност да се пазарува и в чужди сайтове и да се купуват стоки, които не могат да се намерят у нас. Предпочитани са американските, където цените особено на техниката са доста по-ниски.
Електронната търговия дава възможност да се плащат и сметки онлайн.
Според данните на Investor.bg 50 000 души у нас редовно плащат сметки от компютъра си.
Електронната търговия помага за популяризиране на произведения на българското изкуство. Появиха се доста виртуални галерии, които предлагат основно картини на съвременни български художници.
Дилърите на галерията К2 Art например, които залагат на наивистите художници, вписват новите имена в каталога си след като първо се изложили произведенията им.
Лятната селекция на "Европейски акценти" е подбор от най-интересните заглавия в рубриката на РФИ-България през годината. С нови теми тя се завръща през септември.