Жители на британския град Ливърпул може да бойкотират туризма в България и българския износ в знак на протест срещу присъдата на 18-годишния Майкъл Шийлдс, произнесена от български съд, съобщава регионалното издание "Ливърпул еко". (Вж. читателските мнения по темата в сайта на вестника и всичките им публикации за случая).
В редакцията били получени стотици писма, в които хората изразявали "своя ужас" от произнесеното наказание.
Брокерът на недвижими имоти Майкъл Маклафлин например потвърждава пред "Ливърпул еко", че спира да продава къщи в България и допълва, че клиентите му се отдръпват от страната.
"Дори ако Майкъл се прибере у дома, не сме склонни да подновим търговията в България. Фирмата и клиентите ми нямат доверие в тяхната съдебна система. Не бих посъветвал никого да отиде на политически нестабилно място", заявява той.
Туристическите фирми в Ливърпул също очакват някои клиенти да се откажат от почивка в България.
Очаквам, че клиентите ще си помислят два пъти преди да направят резервации, казва Карън Макгин от агенция "Травълуайз".
Шийлдс бе осъден на първа инстанция на 15 години затвор за опит за убийство на 25-годишния Мартин Георгиев.
Междувременно съгражданинът му Греъм Санки декларира, че той е виновен и изпрати самопризнанията си във варненския съд (VCourts.org).
Оттам потвърдиха, че в окръжната прокуратура е пристигнало фотокопие със самопризнанията на Греъм Санки, заверено от адвокат.
В тях той твърди, че пред следовател в България е отрекъл участието си в инцидента, но по-късно си е спомнил как в пияно състояние е взел тухла и е замерил с нея един от трима, тичащи срещу него мъже.
Не знаех, че Мартин Георгиев е бил ранен от мен, твърди Санки.
Подобно фотокопие - получено по факс, - обаче няма процесуална стойност според българското законодателство.
На закрито заседание днес Варненският апелативен съд потвърди мярката за неотклонение "задържане под стража", наложена на 18-годишният Шийлдс.
Съдът е взел предвид и факта, че англичанинът е чужд гражданин и няма постоянно местожителство в страната.
Магистратите днес не са се произнесли по частната жалба за авторството на престъплението, тъй като това е въпрос по съществото на делото.
Едва след депозирането на жалба против самата присъда апелативният съд може да вземе становище дали наказанието е обосновано и справедливо.