Константинов: Лекарствата ще поевтинеят до две седмици
Стефан Константинов   
Източник: БГНЕС

Ако до две седмици производителите на лекарства не намалят цените, ще последват много твърди законови действия.

Това заяви министърът на здравеопазването Стефан Константинов пред БНТ.

Вчера той се срещна с представители на български и чуждестранни фармацевтични производители, с които са обсъдени възможностите за намаляване на цените на лекарствата. На срещата е присъствал и премиерът Бойко Борисов.

Има си комисия по цените и в рамките на две седмици ще има резултат, каза след срещата Борисов.

Имаме уверението, че до две седмици производителите ще ни дадат офертите си за отстъпки на лекарствата към Здравната каса, заяви Константинов снощи.

По думите му чрез подобни отстъпки ще се спестят средства на Здравната каса, които ще могат да се използват за други цели или за още повече лекарства.

Огнян Донев, собственик на "Софарма", не се ангажира с коментар за отстъпките на лекарствата.

Цените на лекарствата, които се плащат 100% от Здравната каса, да се върнат на нивата от 2010 г., поиска министърът тази сутрин в ефира на БНТ.

"Някои от скъпите лекарства за трансплантирани болни, за хронични и редки заболявания могат да паднат и под 50%.

Медикаментите, които се поемат частично от Касата, ще поевтинеят с около 10% и за това вече има принципно съгласие на производителите", заяви Константинов.

Министерството на здравеопазването проверява фирмите, които са печелили обществени поръчки за доставки на лекарства и за оборудване на болници

Докладът ще бъде внесен в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която ще реши дали има монопол на пазара, добави той.

"Открояват се двама-трима големи играчи и няколко малки. Дали е монопол, ще реши КЗК", каза Константинов.

По повод вчерашната му среща с производителите на лекарства министърът заяви, че тя е можела да се състои още през септември миналата година, ако вече освободеният зам.-министър Гергана Павлова го беше информирала навреме за проблема с цените.

"Вече ми става ясно защо е уволнена. Гергана Павлова е професионалист, но защо не предложи всички тези неща да се случат цяла година", коментира здравният министър.

По думите му тя му е казвала, че с по-малко пари купуваме повече лекарства, а системата е спокойна.

Той не пожела да коментира информацията в медиите, че след уволнението си от здравното министерство Павлова е била назначена за съветник на вицепремиера Симеон Дянков.

"Не знам дали тази информация е вярна, не съм се чувал нито с Дянков, нито с госпожа Павлова", заяви Константинов.

По темата с бонусите, изплащани в здравното министерство, Константинов каза, че той самият не е получил никакви пари, Гергана Павлова е получила около 10 хил. лв., Десислава Димитрова - 9 хил. лв., а заместникът му Кирил Добрев - 6 хил. лв.

По думите му парите ще бъдат дарени на Фонда за лечение на деца.

Константинов каза още, че има угризения към заместника си д-р Добрев, чиято заплата е по-ниска, отколкото е получавал като лекар и значително по-ниска от възнаграждението на директорите, за които отговаря.

Здравният министър заяви, че ще предложи да се промени начинът на заплащане в здравната сфера.

Той даде пример с кръвните центрове, където един лекар, който отговаря за доставките на кръв в тежки моменти, би получавал по 400 лв. месечно, ако не са бонусите.

- Скъпи, можеш ли да ми изневериш с друга жена? - Нави ме...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p><strong><span style="color:#ff0000;">Къща на ужасите:</span></strong> деца видяха слънцето за първи път от 4 години</p>

Къща на ужасите: деца видяха слънцето за първи път от 4 години

Свят Преди 6 минути

В емоционален изблик те започнали да хипервентилират и се хвърлили на моравата, за да погалят тревата

<p>&bdquo;Готов съм за санкции&ldquo; &ndash; Вучич няма да се откаже от посещението си в Русия</p>

„Готов съм за санкции“ – Вучич няма да се откаже от посещението си в Москва за 9 май

Свят Преди 8 минути

„Думата ми е обвързваща, дума, дадена не само в международна рамка, но и на моя народ, на всички. Никой друг не трябва да ходи, никой друг не трябва да плаща цената. Аз ще отида“, увери Вучич, който не е бил в Русия от нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

България Преди 57 минути

Той иска изслушване на военния министър и шефовете на военното разузнаване и ДАНС

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Любопитно Преди 57 минути

Кампанията включва модели на ТОП марки като Samsung, HONOR, Motorola и други

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Свят Преди 1 час

Задържаните мигранти от Венецуела живеят в постоянен ужас от депортиране в CECOT

Володимир Зеленски

Зеленски ще подаде оставка след мирното споразумение с Русия, твърди украински депутат

Свят Преди 1 час

Тръмп няколко пъти настоя за оставката на украинския президент, като дори заяви, че "Зеленски е диктатор без избори"

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Свят Преди 1 час

Reform UK спечели междинните избори в Рънкорн и Хелсби срещу лейбъристите

НЛО

Огромен НЛО в САЩ предизвика спорове

Любопитно Преди 1 час

Скандалният бивш служител на Държавния департамент и активист Луис „Лу“ Елизондо беше домакин на панел, организиран от Фонда за разкриване на НЛО, по време на който публикува предполагаема снимка на летяща чиния с диаметър 300 метра, сребърна, дискообразна

<p>Кметът на Панагюрище: Днес губим&nbsp;всичко, за което бунтовниците ни умряха</p>

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

България Преди 1 час

Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка по повод 149 години от избухването на Априлското въстание

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Тръмп спря финансирането на обществени медии в САЩ

Свят Преди 1 час

Това е поредният ход на Тръмп за използване на власт с цел да се контролира дейността на институции, с чиято позиция или действия той не е съгласен

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

Любопитно Преди 2 часа

Какво да очакват зрителите от дългоочакваното риалити в ефира на NOVA?

<p>Почина изпълнителката на хита &quot;I Kissed a Girl&quot;</p>

Джил Собюл, изпълнителката на "I Kissed a Girl", трагично загина при пожар

Свят Преди 2 часа

Новината за смъртта ѝ идва само ден преди планирано нейно участие