Песен на руски десантчици срещу Путин хит в нета
Песен на руски десантчици срещу Путин хит в нета   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Пт тестната песен на руски десантчици срещу руския премиер Владимир Путин има всички шансове да се превърне в химн на опозиционното движение в Русия.

Изпълнена и качена от Михаил Вистицки и Станислав Баранов в интернет, тя вече е гледана от близо 1,2 млн. души до момента.

Най-популярната протестна песен в Москва днес не е творение на професионални музиканти, а на грубовати мъже със сини барети - необичайни герои на мирното движение, което оспорва властта на силния в Русия, отбелязва АП.

Простата, но лесно запомняща се песен, бе изпълнена и вчера на митинга на опозицията в Москва, когато много от десетките хиляди руснаци в тълпата все още не знаеха думите й наизуст.

На минусовите температури протестиращите обаче припяваха

на текста, резюмиращ умората, възмущението и нетърпението към Путин, който възнамерява да продължи 12-годишното си управление, като спечели президентските избори през март:

"Осем години президент, сега пак си кандидат,
погледни ни в очите и прекрати своя мандат."

и

"Ти си точно като мен - човек, а не бог.

Аз съм точно като теб - човек, а не балък."

Михаил Вистицки - 45-годишен ветеран от елитните въздушно-десантни войски, написал текста "от сърце" само за половин час, след като участвал в една от големите демонстрации против Путин през декември м.г.

Михаил смяташе, че протестното движение се нуждае остро от една песен, от свой химн, заяви за АП Станислав Баранов, автор на музиката.

Във видеоклипа те изпълняват песента с още трима "бойни другари"

"Не сме професионална група, просто изразяваме нашето недоволство. Свиря калпаво на китара, ще ме е срам да изпълнявам песента без момчетата," обяснява Вистицки, днес управител на малка строителна фирма.

На сцената в събота към десантчиците се присъединиха и някои от най-уважаваните културни дейци на Русия.

Ролята на артистите в протестното движение е изключително важна, понеже те не са дискредитирани, за разлика от политиците, заради бившите им постове в правителството, подозрения за корупция и прочее, заяви политологът Станислав Белковски.

По думите му "естетическите методи за привличане на протестиращите са по-ефикасни от политическите."

Според кореспондент на радио "Свобода" на митинга в подкрепа на Владимир Путин, състоял се също вчера в Москва, е имало участници, които са дошли заради

обещано им заплащане от 500 рубли (около 16,6 долара)

След края на прояват обаче на хората от тази своеобразна масовка дълго време не искали да им платят парите. Трябвало да се чака на студа повече от договорените два часа и не всички в крайна сметка успели да ги получат, разказва кореспондентът, който също се записал за участие и успял да си получи парите.

Записването ставало съвсем открито - на сайта Massovki.ru, твърди журналистът. Всеки знаел името на т.нар. си бригадир, чрез когото ставало отчитането на участието. Имало и няколко автобуси, с които били докарани участници.



Ето и целия текст на песента на десантчиците на руски:


Если ты гражданин, если ты президент,
Для тебя есть закон, для тебя есть запрет —
Из казны не воруй и не лги никогда,
Будь открытым для всех, отвечай за слова.

Восемь лет президент, ты — опять кандидат,
Посмотри нам в глаза и закрой свой мандат.
Доверяли тебе, а ты врал много лет,
Применяя во всём свой гэбэшный секрет.

Припев:
Ты — такой же, как я, человек, а не Бог,
Я — такой же как ты, человек, а не лох.
Не дадим больше врать, не дадим воровать.
Мы — свободы десант, с нами Родина-мать.

Ты — обычный чиновник, не царь и не Бог,
Для тебя человек — тупой бандерлог.
Цвет ленты свободы — для всех позитив,
И лишь для тебя — презерватив.

Я смотрю на тебя, на портреты твои.
Ты нам врёшь до сих пор, как медведи твои.
Мы устали смотреть на позор всей страны,
С нищетой деревень — рядом замки твои.

Развалил оборонку и армию сдал,
На солдат положил, офицеров послал.
Мы тебе не простим все заслуги твои.
Мы требуем мирно: «Тиран, уходи!».

Руската опозиция готви нови протестни действия

съобщи АФП. Пак ще излезем, посочват организаторите на шествието на страницата си във "Фейсбук" под снимка на участници, които пускат бели балони в небето по време на вчерашната проява.

Един от организаторите - бившият депутат Владимир Рижков - заяви, че нова акция, може би тип "флашмоб", вероятно ще има на 26 февруари - седмица преди изборите. Големият митинг ще е на 11 март, тъй като изборните измами на президентските избори ще са страшно много, добави той.

Премиерът Путин на свой ред изрази задоволство от многолюдния митинг в негова подкрепа, заявявайки че ако е имало случаи на принудително присъствие, те са били изключение. Снощи той дори изрази готовност да помогне на организатори да платят евентуалните глоби, тъй като проявата била разрешена за не повече от 15 хил. участници.

Контролираните от държавата руски телевизии тази сутрин вече изобщо не показваха кадри от снощните протести в страната.
Майка за сетен път уговаря детето си да заспи: - Край, заспивай вече! И не дай си Боже, още веднъж чуя "мамо"! След десет минути:…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Кайли Дженър и Тимъти Шаламе направиха своя дебют на червения килим</p>

Кайли Дженър и Тимъти Шаламе направиха своя дебют на червения килим в Рим

Любопитно Преди 3 минути

Това е първият път, в който актьорът позира с половинка на червения килим

<p>Бил Гейтс обяви, че ще раздаде 99% от богатството си</p>

Бил Гейтс обяви, че ще раздаде 99% от богатството си и ще закрие фондацията си

Свят Преди 36 минути

„Може би ще казват различни неща за мен, когато ме няма, но съм решен „той си отиде богат“ да не е сред тях“

Избраха Тошко Тодоров за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори

Избраха Тошко Тодоров за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори

България Преди 55 минути

За кандидатурата му гласуваха 112 народни представители, 43 бяха „против“, а 14 се въздържаха

Меган Маркъл

Жена заплашва да съди Меган Маркъл за 10 млн. долара

Любопитно Преди 1 час

„Болката е сякаш гориш отвътре“, обяснява жена, изпробвала рецептата на Меган за домашни соли за вана

Запрянов: И двата договора за F-16 включват необходимите доставки на резервни части

Запрянов: И двата договора за F-16 включват необходимите доставки на резервни части

България Преди 1 час

Той отбеляза, че след констатиране на неизправност на една от системите на самолета, незабавно са предприети действия за искане на съдействие от страна на САЩ

Заловиха пратка с контрабанден ботулинов токсин, произведен в Южна Корея

Заловиха пратка с контрабанден ботулинов токсин, произведен в Южна Корея

България Преди 1 час

Било обявено, че тя съдържа ключодържатели и хавлиени кърпи

Александра Фейгин коментира за първи път раздялата си Георги от “Игри на волята”! (ВИДЕО)

Александра Фейгин коментира за първи път раздялата си Георги от “Игри на волята”! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Фейгин признава, че егото ѝ е било наранено след като е била заменена броени дни след края на връзката ѝ с Георги

,

Слагат такса „улица“ на хотелиерите

България Преди 1 час

Те да плащат за ползване на туристическата инфраструктура, предвижда законопроект

<p>Разкриха истинската причина, поради която принц Хари е отхвърлен от кралското семейство</p>

Разкриха истинската причина, поради която принц Хари е отхвърлен от кралското семейство

Любопитно Преди 1 час

Принц Хари е отхвърлян от кралското семейство, тъй като никой от членовете му вече не му вярва

Мелания, Доналд и Барън Тръмп

Ще расте ли още Барън Тръмп? Отговаря изкуственият интелект

Любопитно Преди 1 час

Когато някой е с ръст 200 см на 18 години, много хора започват да си задават въпроса: Колко по-високо може да стане това дете?

Рибена чорба, пица с октопод и паеля: Бургас чества Летния Никулден

Рибена чорба, пица с октопод и паеля: Бургас чества Летния Никулден

България Преди 1 час

Празникът започна в 9 часа с тържествена литургия във всички храмове в града

Борисов отговори на Радев за F-16

Борисов отговори на Радев за F-16

България Преди 1 час

Валентин Радев беше военен министър, когато Румен Радев беше командир на ВВС и лобираха пред мен за F-16, заяви лидерът на ГЕРБ

„Киното е мръсна работа“

„Киното е мръсна работа“

Любопитно Преди 1 час

22-и Международен фестивал за късометражно кино В ДВОРЕЦА на културата – гр. Перник от 27. юни до 1. юли 2025 г.

Как преодолях раздялата? Обиколих пеша Великобритания с магаре

Как преодолях раздялата? Обиколих пеша Великобритания с магаре

Любопитно Преди 2 часа

"Не само извървях цяла Великобритания, но и намерих приятел за цял живот – 15-годишното магаре Мартин."