Г-20 обяви победа над световната икономическа криза, предаде Ройтерс, като се позовава на заключителната декларация на завършилата двудневна среща в Питсбърг, САЩ, (PittsburghSummit).
Лидерите на най-развитите индустриализирани държави и най-бързо развиващите се нововъзникващи пазарни икономики обявяват, че борбата им срещу глобалната икономическа криза се е увенчала с успех.
"Той проработи. Нашият мощен отговор помогна да бъде спрян опасния, рязък спад на глобалната активност и да бъдат стабилизирани финансовите пазари", се подчертава в текста.
Ройтерс отбелязва по този повод, че първата среща на високо равнище, на която бе домакин встъпилият в длъжност през януари президент на САЩ Барак Обама, е завършила в оптимистичен тон.
В същото време лидерите на Г-20 предупреждават, че "усещането, че нещата са се върнали към нормалното, не бива да доведе до самодоволство".
Те се аргументират, че остават тежки икономически задачи и няма да допуснат отново "безразсъдното поведение" във финансовия сектор, с което се обяснява избухването на кризата в сектора преди година, когато "лошите" ипотечни кредити в САЩ нанесоха катастрофални загуби на финансовите фирми в цял свят.
Ангажираме се да осигурим един по-балансиран световен икономически растеж, така че глобалната икономика да премине към безкрисен модел на развитие, заявяват лидерите от Г-20.
Те обещават да оставят в действие плановете за стимулиране на икономиката, докато бъде гарантирано едно стабилно възстановяване.
Държавите от групата ще въведат
по-строги правила за управление на банките от 2012 г.
Ръководните кадри на банките не бива да имат гарантирани многогодишни бонуси, защото такива премии ги правят по-малко отговорни при предприемането на рисковани инвестиции, посочват те в заключителната декларация.
Френският президент Никола Саркози съобщи, че лидерите от Г-20 са се договорили централните банки да могат да ограничават общия размер на бонусите във финансовия сектор.
Остава обаче неясно дали ще бъде въведен таван на премиите, отбелязва Ройтерс. Агенцията допълва, че се очаква регулаторните реформи във финансовия сектор да бъдат осъществени до края на 2010 г.
В заключителната декларация се подчертава още, че Г-20 трябва да стане главен форум за международното икономическо сътрудничество, който да измести в тази област Г-8.
Лидерите от групата дават подкрепата си за план за премахване на неефективните, според тях, субсидии за изкопаеми горива като една от мерките за борба срещу глобалното затопляне. Изключение ще бъде направено само за най-бедните държави.
Страните от Г-20 се споразумяха още най-малко 5% от дяловете в МВФ да бъдат прехвърлени на развиващите се държави. Правата на гласуване на развиващите се държави в Световната банка ще бъдат увеличени с поне 3%.