Л иванският парламент избра за президент ген. Мишел Слейман, 59-годишния главнокомандващ на армията, предаде Ройтерс. Президентският пост бе вакантен от ноември.
Избирането на Слейман бе част от споразумението, постигнато с посредничеството на Катар миналата седмица, съгласно което лидерите от мнозинството и от опозицията се договориха да сложат край на политическата криза, довела Ливан до ръба на гражданска война, след като бойци на опозиционната групировка "Хизбула" за кратко превзеха някои райони на Бейрут и влязоха в сражения с проправителствените сили. Най-малко 81 души загинаха в сраженията.
Сред присъстващите на важното гласуване в парламента бяха емирът на Катар шейх Хамад бен Халифа ал Тани, главна фигура в решаването на ливанската политическа криза.
В парламента бяха и няколко външни министри, сред които на Иран, Сирия, Саудитска Арабия, Франция и Италия. За избора на нов президент в Ливан пристигнаха и върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана, както и американска делегация от шест конгресмени.
Обявявам генерал Мишел Слейман за президент на републиката, заяви председателят на ливанския парламент Набих Бери, след като за кандидатурата на Сюлейман гласуваха 118 депутати от 127-членния парламент.
Обещавам да зачитам и защитавам независимостта на Ливан, неговия суверенитет и конституция, закле се Слейман като президент, след което бе бурно аплодиран от депутатите и гостите, присъстващи на заседанието.
Антисирийското управляващо мнозинство и опозицията отдавна се съгласиха, че именно Слейман трябва да бъде следващият президент на страната, но противоречията им за състава на бъдещото правителство на националното единство доведоха до отлагане на гласуването 19 пъти и задълбочиха политическата криза.
Със споразумението от Доха опозицията получи право на вето в правителството на националното единство и това откри пътя към избора на президент.
През деветте години като главнокомандващ ливанските въоръжени сили ген. Мишел Слейман е бил свидетел на много кризи. Той обаче успя да запази единството на армията по време на продължителната политическа криза, довела страната му до ръба на гражданската война, отбелязва Асошиейтед прес.
Така Слейман спечели уважението както на мнозинството, така и на опозицията и се превърна в търсената компромисна фигура.